Radni na scenie Centrum Kulturalno-Edukacyjnego

W dobie pandemii napotykamy wiele utrudnień. Również Rady Miasta borykają się ze sposobem na przeprowadzenie sesji. Dość nietypowy sposób wybrano w Czerwionce-Leszczynach. Radni na scenie Centrum Kulturalno-Edukacyjnego podejmowali uchwały dotyczące funkcjonowania gminy.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Ostatnio Biura Rad gmin i miast borykają się z problemem przeprowadzania bezpiecznych sesji. Wiele z gmin decyduje się na tzw sesje zdalne. Z różnymi skutkami.

W Czerwionce-Leszczynach nie zdecydowano się jednak na sesję zdalną. Zorganizowano ją jednak… na estradzie. A konkretnie na sali widowiskowej Centrum Kulturalno Edukacyjnego mieszczącego się w dzielnicy Czerwionka.

Radni rozlokowani byli na scenie, natomiast Przewodniczący, Burmistrz, zaproszeni goście wraz z obsługą siedzieli na widowni. Radni zabierali głos z mównicy, po wcześniejszym zgłoszeniu się do niej. Głosowanie tradycyjnie odbywało się za pomocą systemu, który używany był już wcześniej.

Jak to wygląda w regionie

Sprawdziliśmy jak przeprowadzane są sesje w innych miejscowościach w regionie.

W czwartek obradowała Rada Miejska W Rybniku. Była to sesja zdalna i przebiegła bezproblemowo. Radni łączyli się ze swoich domów a przewodniczący z obsługą znajdował się w budynku urzędu.

W Knurowie odbyły się trzy próby przeprowadzenia sesji zdalnej. W dniu 08.04 sesja została odwołana ze względu na problemy techniczne. Kolejna sesja odbyła się 17 kwietnia również z problemami. Ostatnia sesja 24 kwietnia odbyła się już bez większych zakłóceń.


Rada Miejska Kuźni Raciborskiej zwalnia z podatków


W Jastrzębiu natomiast podobnie jak w Czerwionce-Leszczynach Rada obraduje tradycyjnie. Radni proszeni są o zachowanie bezpiecznych odległości a na sesję nie są zapraszani goście i mieszkańcy. Następna sesja odbędzie się 30.04.

Racibórz już 03.04 przeprowadził sesje Rady Miasta, która odbyła się zdalnie.

W Jejkowicach sesje i komisje odbywają się zdalnie bez większych kłopotów.

Gaszowice natomiast mają jeszcze sesje przed sobą. Jak wynika z zawiadomienia 30.04 będzie to system mieszany tzn. część w budynku urzędu, ale również za pomocą urządzeń do komunikacji zdalnej.

Kompostowniki a opłata

Na sesji w Czerwionce-Leszczynach podjęto szereg uchwał. Jedną z nich było przyjęcie zniżki za kompostowanie bioodpadów. Mieszkańcy będą mogli liczyć na ulgę w wysokości 1zł jeśli na swoim terenie posiadać będą kompostownik. Zmieniono również wzór deklaracji, tak by uwzględniała wymogi ochrony danych osobowych.

 

Sesja Rady Miasta Czerwionka-Leszczyny

Zdjęcie 1 z 4

fot. UGiM Czerwionka

fot. UGiM Czerwionka-Leszczyny

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Pniówek JSW Previous post Pierwsze zakażenie w kopalni JSW S.A.
Komunikacja miejska Next post Zmiana rozkładu jazdy ZTZ Rybnik