problemy z bonem turystycznym

Problemy z bonem turystycznym

Od 1 sierpnia aktywowane zostały bony turystyczne, które stanową nową formę wsparcia dla polskich rodzin w dobie osłabiającej gospodarkę pandemii COVID-19. Jak się okazuje, są jednak z nimi spore problemy. Nie wszyscy bon turystyczny dostali, mimo, że mają do niego uprawnienia.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Od soboty, polscy rodzice aktywowali blisko 150.000 bonów turystycznych. Jednak, jak się okazuje, nie wszyscy bon turystyczny dostali, mimo, że są do niego uprawnieni. Aby wygenerować przysługujący danej rodzinie bon, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Bon można także aktywować poprzez bankowość elektroniczną, np. w e-urzędzie iPKO, także logując się do platformy PUE ZUS.

2 sierpnia ZUS podał, że łączna wartość aktywowanych bonów to ponad 122 mln zł, z czego dokonano już 2.200 płatności wartych 1,8 mln zł. Błyskawicznie rośnie także liczba miejsc, gdzie można z bonu skorzystać.

Problem nr 1 – nie każdy „widzi” bon turystyczny

Jak alarmują użytkownicy, problemem jest brak bonu w profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. U części internautów nie widać ich wcale, zaś czasami jest widoczny tylko w panelu jednego rodzica:

Zalogowałem się poprzez bankowość elektroniczną. Bon turystyczny w ogóle nie jest widoczny w moim profilu. U żony także go nie widać. Po zatelefonowaniu na infolinię ZUS (po podaniu PESELu dziecka) miła pani poinformowała nas, że bon się należy, jednak system „jest zbyt obciążony i jeszcze nie wszystko działa jak należy”. Podała „sprawę wyżej” i obiecała, że bon powinien pojawić się w najbliższym czasie – pisze do nas pan Łukasz

Zalogowałam się do platformy ZUS, by otrzymać swój kod. Jednakże mój bon nie jest widoczny w moim panelu. Po czasie okazało się, że był widoczny tylko w panelu męża – pyta pani Anna

Problem nr 2 – nieaktualne dane osobowe

U części osób, którym wyświetla się bon, figurują stare dane osobowe, które trzeba potwierdzić. Dzieje się tak, np. ze starym nr dowodu osobistego. Część osób nie aktywowała z tego powodu swojego bonu, gdyż bała się późniejszych problemów. Są to jednak świadczenia państwowe. Nie wiadomo jak ZUS może podchodzić do niezgodności tych danych.

Problem nr 3 – rodzice osób z niepełnosprawnością

Rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą otrzymać 1000 zł na wypoczynek swoich pociech. Aktywacja bonu okazała się jednak problematyczna. Najpierw trzeba aktywować zwykły bon, dopiero potem otwiera się droga do złożenia wniosku o kolejną część bonu. W tym celu trzeba już złożyć stosowny wniosek, polegający na wypełnieniu formularza z danymi kontaktowymi i osobowymi. Następnie trzeba załączyć zdjęcie ważnego orzeczenia o niepełnosprawności.

ZUS na rozpatrzenie decyzji ma ustawowo 30 dni.

Procedura

Jak podajecie, jeśli bon się wyświetla to cała procedura idzie już gładko. Dajcie znać czy także macie problem z aktywacją kodu.

Wątpliwości powstałe w związku z wprowadzeniem bonu turystycznego rozwiać można poprzez kontakt ze specjalną całodobową infolinią, pod numerem telefonu: 22 11 22 111 oraz przesyłać pytania na adres e-mail [email protected].

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Bon turystyczny aktywowany

Bon turystyczny na każde dziecko. Sprawdź jak go otrzymać

inicjatywy lokalne Previous post Konkurs na Inicjatywy Lokalne – nabór przedłużony
pobity 17-latek Next post 17- latek został pobity w Dębieńsku