linia 194 petycja

Poważne zmiany dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, dojeżdżających do Knurowa i Gliwic

Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach potwierdził wczoraj obawy mieszkańców, dotyczące linii 194. Od stycznia będzie ona dojeżdżać tylko do Szczygłowic.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Obawy mieszkańców potwierdziły się. Już jakiś czas otrzymujemy od Was e-maile:

Uzyskałam informację z Urzędu Gminy, iż od przyszłego roku nie będzie dojazdu linią 194 i 195 bezpośrednio do Gliwic tylko z przesiadką w Szczygłowicach za pośrednictwem innego przewoźnika MZK. Zbliża się koniec roku, a mieszkańcy gminy, uczniowie nie mają żadnej świadomości o nadchodzących tak istotnych zmianach. Od kilkudziesięciu lat gmina ma bezpośrednie połączenie z Gliwicami, a w przyszłym roku ma się to zmienić bez wiedzy i zgody mieszkańców? Czy w powyższej sprawie można coś jeszcze zdziałać?

pisała Pani Aldona

Niestety, już wiadomo, że wszystko się potwierdziło.

Aktualnie, poza Międzygminnym Związkiem Komunikacyjnym, teren Gminy obsługiwany jest przez 2 organizatorów transportu (Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku – linia 18,19, N4 oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach – linia 194 i 195). Corocznie w budżecie Gmina zabezpiecza na komunikację kwotę ponad 5 mln złotych.

W ramach reorganizacji zostaną wprowadzone nowe numery linii autobusowych (od 300 do 306), zmienione trasy przejazdu oraz tak zorganizowane trasy, by pasażerowie mogli dojechać do trzech głównych centrów przesiadkowych (Rybnik, Knurów-Szczygłowice oraz Żory).

Jak informuje Gmina:

Największą zmianą będzie zastąpienie linii 194 i 195 nowymi liniami 300 i 303, którymi pasażerowie dojadą do centrum przesiadkowego w Szczygłowicach. Zanaczamy, że linia 300 będzie biegła po dokładnym śladzie linii 194 aż do Centrum Przesiadkowego w Szczygłowicach. Szczegółowe informacje dotyczące tej linii ukażą się na stronie MZK w najbliższym terminie.

Podejmuje się starania, aby czas oczekiwania na przesiadki w celu kontynuowania podróży wynosił nie więcej niż 10 minut. Główny nacisk kładzie się na dostosowanie rozkładów jazdy do potrzeb młodzieży uczęszczającej do szkół.

Reorganizacja ma zaspokoić potrzeby mieszkańców, którzy od lat domagali się bezpośredniego dojazdu z Książenic do Czerwionki, z Palowic do Bełku czy z Bełku do Rybnika.

Zatem, by dostać się do Knurowa czy Gliwic, trzeba będzie skorzystać z przesiadki w Szczygłowicach. A to jak wiadomo zarówno wydłużony czas jak i konieczność zakupu biletu, o ile MZK Jastrzębie i ZTM Katowice nie podejmą w tej sprawie kompromisu.

Można zgłaszać uwagi

Opublikowany rozkład jazdy jest bazą wyjściową i elementem pierwszego etapu konsultacji z pasażerami. Zachęcamy mieszkańców do aktywności i prosimy o składanie wniosków, sugestii i uwag dotyczących zaproponowanych tras oraz godzin odjazdu i przyjazdu autobusów na konkretnych przystankach. Państwa wnioski będą stanowiły podstawę do określenia ilości tras, ilości przejazdów autobusów oraz rozkładów jazdy.

Można to zrobić do 21 listopada za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie MZK, mailowo na adres: [email protected], pocztą tradycyjną lub osobiście. Nowy rozkład jazdy wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Wówczas rozpocznie się drugi etap konsultacji, a ostateczny kształt rozkładu jazdy będzie znany prawdopodobnie w lutym

informuje UGiM Czerwionka-Leszczyny

Opublikowany proponowany w konsultacjach rozkład dostępny jest tutaj.

Informacja: UGiM Czerwionka-Leszczyny

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

.

polityka Previous post Polityka to przecież codzienne życie obywateli, czy nam się to podoba czy nie
obchody Święta Niepodległości Next post Obchody Święta Niepodległości 2021 r.