mniej w budżecie

Ponad 9 mln mniej w budżecie Rybnika z powodu pandemii

Będzie mniej w budżecie Rybnika. Skutki zamrożenia gospodarki odczuwają firmy i przedsiębiorcy, odczuwają je również miasta. W Rybniku strata wpływów z podatku PIT w okresie od stycznia do kwietnia, to 7 mln 729 tysięcy. W 2019 roku wpływy do budżetu miasta z podatku dochodowego wynosiły 65 mln 121 tysięcy. W 2020 roku to 57 mln 393 tysiące.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Na majową sesję rady miejskiej zostaje przygotowane zmniejszenie wpływu PIT na razie o 6,5 mln zł. Jeżeli chodzi o wpływy z podatku CIT w kwietniu, to jest on mniejszy o 1 mln 668 tysięcy.

Sytuację komentuje prezydent Piotr Kuczera:

Samorządy w całej Polsce straciły średnio około 40 % wpływów, w wyniku pandemii i wcześniejszych przewidywań związanych z propozycjami rządu, które dotyczyły rozmaitych ulg dla obywateli. Już wtedy organizacje samorządowe alarmowały, że te pomysły wpłyną na kondycję budżetową samorządów. To doskonałe udogodnienia dla pracujących, jednak nie są rekompensowane w budżetach samorządów – podkreśla prezydent – Do tamtej trudnej sytuacji doszło jeszcze zamrożenie gospodarki w związku z pandemią. Porównując rok do roku, to aktualna analiza budżetu budzi, mówiąc delikatnie, niepokój. Chcąc po pandemii wspierać lokalny biznes, lokalną gospodarkę musimy zweryfikować planowane inwestycje. Głosy wszystkich korporacji samorządowych wskazują jasno na potrzebę wsparcia samorządów poprzez skorygowanie polityki rządu wobec jednostek samorządu terytorialnego. Mam tutaj na myśli zwiększenie subwencji ogólnej, adekwatną do potrzeb subwencję dla oświaty, pobierane Janosikowe, odpowiednie dofinansowanie zadań zleconych samorządom przez rząd, możliwość częściowej rezygnacji z budżetu obywatelskiego. Dziś potrzeba nam wielkiej roztropności i świadomości, że ekonomia stawia nam swoje wymagania – podsumowuje prezydent

Rybnik nie chce rezygnować z planowanych inwestycji

Miasto Rybnik nie chce rezygnować z planowanych inwestycji, bo zamrożenie miejskich wydatków w tym obszarze nie poprawi gospodarczej sytuacji w miastach.

Pamiętajmy, że rozwój miast to również rozwój lokalnych firm, które budują drogi, remontują budynki, robią termomodernizacje na zlecenie samorządów. Jeżeli włodarze miast będą musieli rezygnować z inwestycji, to stracą na tym wszyscy. Póki co, nie chcę rezygnować z rozwoju miasta i napędzania gospodarki, chciałbym żebyśmy szczególnie po pandemii tworzyli okazję do zawierania atrakcyjnych umów dla wielu firm – komentuje prezydent Kuczera

Zobacz także: Pandemia rządzi prawami budżetu obywatelskiego

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

nauka Previous post [Nie]Potrzebne jest potrzebne
wolontariusz Czernica Next post Młodzi pośród historii. WOLO z Czernicy