rząd zniósł obostrzenia

Od dziś możemy odetchnąć pełną piersią! Rząd zniósł obostrzenia

Wiosna, słońce i wreszcie zniesienie obostrzeń – w tym maseczek. Na tą decyzję czekało wielu z nas! Od dziś nie trzeba już nosić maseczek w restauracjach, sklepach czy hotelach.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Mimo, iż Minister Zdrowia zastrzega, że epidemia się nie skończyła, to wreszcie znikają ostatnie ograniczenia związane z COVID-19, jakimi był obowiązek zasłaniania ust i nosa. Wcześniej – od 1 marca rząd zniósł limity oraz ograniczenia dotyczące liczby osób uczestniczących w spotkaniach.

W związku z opublikowanym Rozporządzeniem Rady Ministrów z 25.03.2022r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie trzeba już zakładać maseczek w hotelach, restauracjach, galeriach handlowych, autobusach, sklepach, punktach usługowych, basenach, w teatrze czy kinie i innych pomieszczeniach zamkniętych.

Gdzie trzeba nadal nosić maseczki?

Są jednak miejsca, gdzie obowiązek zasłaniania ust i nosa nadal będzie obowiązywał. Takim miejscem jest szpital czy przychodnia.

Zakażenia są cały czas z nami, mamy pandemię koronawirusa, ale dziś mamy o 26 proc. mniej przypadków niż tydzień temu. Tempo spadków od kilku dni przyspiesza. Wykonujemy cały czas dużą liczbę testów, dlatego z naszego punktu widzenia obserwacje są wiarygodne. Według ostatnich badań obecność przeciwciał jest wykazywana w 90-95 procentach populacji. Jesteśmy odporni jako społeczeństwo, te wskaźniki upoważniają nas do podejmowania nowych decyzji. Najważniejszym wskaźnikiem jest sytuacja w szpitalach, a wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy, i nie widać wzrostu hospitalizacji.

mówiła minister zdrowia Adam Niedzielski podczas zapowiadania zmian

Do 30 kwietnia 2022 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach.

Koniec z kwarantanną!

Znika także izolacja domowa oraz kwarantanna domowa dla współdomowników oraz ta związana z wjazdem do Polski.  Jednak osoby odbywające w dniu wejścia w życie rozporządzenia kwarantannę, izolację czy izolację w warunkach domowych są zobowiązane zakończyć je na dotychczasowych zasadach.

Największa zmiana dotyczy chorych na COVID-19. Pacjenci, którzy będą identyfikowani jako zakażeni przez wykonanie testu będą na zwykłych zasadach otrzymywać po prostu zwolnienie lekarskie bez kwarantanny. Jednocześnie sanepid, tak jak dotychczas, będzie miał uprawnienie do nakładania kwarantanny. Ma z niego korzystać, gdy będziemy mieli do czynienia z lokalnymi ogniskami epidemii. 

Minister Niedzielski spodziewa się powrotu choroby jesienią. Rząd nie chce już finansować powszechnych testów. Od 1 kwietnia będzie zmieniona polityka testowania. Testy będą dostępne tylko i wyłącznie na zlecenie lekarskie, które nadal będą bezpłatne. Lekarz będzie uczestniczył w tym procesie, więc po pozytywnym wyniku będzie decydował o zwolnieniu lekarskim.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

kłótnia o petycję Previous post Sesja RM w Czerwionce-Leszczynach – kłótnia o petycję
Białe rzeki Next post Białe rzeki