Białe rzeki

Białe rzeki

Czy nasza gmina potrzebuje kanalizacji ? Odpowiedź na to pytanie wydaję się być oczywista – niestety rzeczywistość jest znacznie bardziej szara i śmierdząca. Fakty są takie – trudno znaleźć w naszej gminie jeden ciek wodny nie zanieczyszczony fekaliami, od wielu lat nie prowadzi się kontroli posesji pod względem gospodarki ściekami, nie ma nakreślonego żadnego planu na przyszłość w tej kwestii.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Jesteśmy na szarym końcu gmin pod względem skanalizowania, a w przeciągu ostatnich lat koszty wykonania tak dużej inwestycji wzrosły kilkukrotnie. Powstające przydomowe oczyszczalnie ścieków (w zdecydowanej większości te najtańsze, gnilne) są wprawdzie lepszym rozwiązaniem niż stosowany powszechnie zrzut do rowu – jednak nigdy nie zastąpią kanalizacji miejskiej z nowoczesną oczyszczalnią – a to kolejny element systemu, który wydaje się być niezauważany. Oczyszczalnia może i działa, ale przestarzałe technologie nie służą jakości odprowadzanych ścieków, a już na pewno nie służą ekonomii.

Trudno sobie wyobrazić, że każdy dom wybuduje przydomową oczyszczalnię, bo chyba zostalibyśmy najbardziej śmierdzącą gminą w Polsce. Niestety byłem świadkiem rozmowy z jednym z sołtysów:

Po co nam kanalizacja, nigdy nie było i jakoś żyjemy

rozmowa dotyczyła działki na której z przyczyn technicznych nie można było wybudować przydomowej oczyszczalni
Jakie to przeszkody?

Wokół tej działki wszyscy sąsiedzi mają studnie i z nich korzystają…..oby tylko do podlewania. Picie wody zawierającej azotany (a te występują wszędzie gdzie ścieki dostają się do gruntu) jest niezwykle szkodliwe dla zdrowia – szczególnie dzieci.
Potrzebujemy świadomości ludzi jak bardzo zatruwają wodę wokół siebie, że kanalizacja to cywilizacja. Świadomi mieszkańcy będą oczekiwali od swoich wybrańców w gminie podjęcia konkretnych działań w sprawie tej zdecydowanie najdroższej i największej inwestycji w historii naszej gminy. Trzeba też pamiętać, że sam znak ograniczający prędkość na drodze jest mało skuteczny jeśli od czasu do czasu ktoś nie stanie tam z radarem, bo niestety ciągle wielu będzie twierdzić, że nigdy nie było i wszyscy żyją – no prawie….bo w tej białej dziś rzeczce kiedyś żyły raki…

Autor: Stowarzyszenie proekologiczne „Zielone Miasto” w Czerwionce-Leszczynach

rząd zniósł obostrzenia Previous post Od dziś możemy odetchnąć pełną piersią! Rząd zniósł obostrzenia
przejście dla pieszych w Leszczynach Next post Nowe przejście dla pieszych w Leszczynach

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds