
Od 1 sierpnia po poradę i receptę można pójść do pielęgniarki POZ
Koronawirus wprowadził w medycynie pewne ułatwienia. Dawniej, mimo komputeryzacji trzeba było osobiście jechać do poradni ze skierowaniem, czy innym problemem. Teraz coraz więcej spraw można załatwić przez telefon. Kolejnym udogodnieniem, jakie zostanie wprowadzone z początkiem sierpnia są nowe przepisy, dotyczące świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Pielęgniarki i położne w POZ będą mogły samodzielnie udzielać niektórych świadczeń diagnostycznych i laboratoryjnych.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Pielęgniarka będzie mogła wykonać badanie fizykalne, ocenić stan zdrowia pacjenta, zaordynować wybrane leki, wystawić skierowanie oraz receptę. Jak informuje samorząd pielęgniarski:
Pielęgniarka w ramach porady POZ, w zależności od posiadanych uprawnień zawodowych, będzie mogła m.in. prowadzić profilaktykę chorób i promocję zdrowia, dobrać sposoby leczenia rany w ramach świadczeń leczniczych udzielanych przez pielęgniarkę samodzielnie bez zlecenia lekarskiego, przepisać leki zawierające określone substancje czynne, w tym wystawianie na nie recepty, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji, wystawić zlecenie lub recepty na wybrane wyroby medyczne (np. pieluchomajtki), wystawić skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta
Z kolei NIPiP przypomina, iż położne także otrzymają prawo do porady w warunkach POZ:
Położna w ramach porady POZ będzie mogła m.in. udzielić porady dla kobiet z chorobami ginekologicznymi i onkologii ginekologicznej, w tym dobór sposobu leczenia ran, przepisać leki na receptę zawierające określone substancje czynne, wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji, wystawić zlecenie na wybrane wyroby medyczne, wystawić skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych, wykonać oraz zinterpretować badania KTG u kobiety ciężarnej
Źródło: NIPiP
Zobacz także: Dziś bohaterowie, wczoraj nieroby, a jutro…?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?