pielęgniarki

Od 1 sierpnia po poradę i receptę można pójść do pielęgniarki POZ

Koronawirus wprowadził w medycynie pewne ułatwienia. Dawniej, mimo komputeryzacji trzeba było osobiście jechać do poradni ze skierowaniem, czy innym problemem. Teraz coraz więcej spraw można załatwić przez telefon. Kolejnym udogodnieniem, jakie zostanie wprowadzone z początkiem sierpnia są nowe przepisy, dotyczące świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Pielęgniarki i położne w POZ będą mogły samodzielnie udzielać niektórych świadczeń diagnostycznych i laboratoryjnych.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Pielęgniarka będzie mogła wykonać badanie fizykalne, ocenić stan zdrowia pacjenta, zaordynować wybrane leki, wystawić skierowanie oraz receptę. Jak informuje samorząd pielęgniarski:

Pielęgniarka w ramach porady POZ, w zależności od posiadanych uprawnień zawodowych, będzie mogła m.in. prowadzić profilaktykę chorób i promocję zdrowia, dobrać sposoby leczenia rany w ramach świadczeń leczniczych udzielanych przez pielęgniarkę samodzielnie bez zlecenia lekarskiego, przepisać leki zawierające określone substancje czynne, w tym wystawianie na nie recepty, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji, wystawić zlecenie lub recepty na wybrane wyroby medyczne (np. pieluchomajtki), wystawić skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta

Z kolei NIPiP przypomina, iż położne także otrzymają prawo do porady w warunkach POZ:

Położna w ramach porady POZ będzie mogła m.in. udzielić porady dla kobiet z chorobami ginekologicznymi i onkologii ginekologicznej, w tym dobór sposobu leczenia ran, przepisać leki na receptę zawierające określone substancje czynne, wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji, wystawić zlecenie na wybrane wyroby medyczne, wystawić skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych, wykonać oraz zinterpretować badania KTG u kobiety ciężarnej

Źródło: NIPiP

Zobacz także: Dziś bohaterowie, wczoraj nieroby, a jutro…?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

kradzież roweru Previous post Kradzież roweru. Policja publikuje wizerunek
piknik dla ani Next post Piknik dla Ani. Zbierają na rehabilitację