Marcin Stempniak

Nowy portal obywatelski już działa!

Rusza nowy portal obywatelski. Skąd pomysł? Jaka jest nasza misja? O tym przeczytacie w zapowiedzi prezesa stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy – Marcina Stempniaka.

Coś się zaczyna i coś się kończy z każdym początkiem nowego roku. Jako Prezes Zarządu stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy z Czerwionki-Leszczyn chciałem zaprosić do śledzenia nowego portalu obywatelskiego – lokalsi.net. Mamy przekonanie, że mieszkańcy naszej części regionu potrzebują przestrzeni do wyrażania swoich myśli, postulatów i opinii. To właśnie ludzie, członkowie wspólnot lokalnych, budują społeczeństwa obywatelskie.

Nasza szansa: media obywatelskie

Portal lokalsi.net nie będzie promował żadnej opcji politycznej ani poszczególnych osób, a będzie jedynie medium informacyjnym oraz platformą do wymiany poglądów. Będzie przestrzenią do promocji dobrych i sprawdzonych rozwiązań oraz komunikowania o planowanych i wdrażanych zmianach w naszym codziennym życiu. Zmiana, która w opinii części specjalistów, jest jedyną pewną rzeczą z jaką mamy do czynienia, może być wykorzystywana z pożytkiem dla jej odbiorców.

Obszar działania, jakim będzie się zajmował portal obywatelski to Subregion Zachodni Województwa Śląskiego, czyli 28 jednostek samorządu terytorialnego, tj. gmin i powiatów. Bez względu na ilość i jakość naszej reprezentacji w krajowej i europejskiej polityce, to mieszkańcy są gospodarzami tego obszaru i to obywatele bardzo często tworzą rozwiązania, które później znajdują swoje odzwierciedlenie w tworzonym prawie.

Wspólnie na każdej płaszczyźnie

Tworząc wspólnie z mieszkańcami portal obywatelski, chcemy być alternatywą. Dla tych osób, którym nie wystarcza już tylko śledzenie polityków, biskupów, publicystów, dziennikarzy. Naszym celem jest stworzenie portalu współtworzonego przez wolontariuszy, społeczników, lokalnych liderów. Jest to element troski i dbałości o gminy i miasta, czyli o nasze małe ojczyzny. Medium tworzone przez, i dla, tzw. „zwykłych ludzi” jest nieodłącznym czynnikiem budowy i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Albert Einstein powiedział kiedyś:  

„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”.

Chcemy zatem, żeby to mieszkańcy tworzyli naszą nową rzeczywistość. Pragniemy by mieli wpływ na przekazywane informacje, które nie będą pochodzić tylko z mediów ogólnopolskich wydawanych przez lokalne władze. To jaki kupujemy samochód, dżinsy, żółty ser, gdzie spędzimy urlop, nie zależy przecież tylko od tego jak producent zareklamuje swój produkt. Kierujemy się tym co usłyszymy od znajomego, przyjaciela, czy kogoś z rodziny. Bardzo często powodem, dla którego podejmujemy takie, a nie inne decyzje, jest sugestia kolegi, czy koleżanki. Sprawy lokalne są nam bliższe sercu, w związku z tym tak postrzegamy nasz wspólny portal. Chcemy być medium dla chętnych i zainteresowanych mieszkańców sprawami lokalnymi.

Więcej o sprawach nam najbliższych

Żyjemy w czasach deficytu informacji o sprawach „zwykłych” ludzi. Potrzebujemy czasami usłyszeć, przeczytać o ciekawej inicjatywie sąsiadów, skutecznym rozwiązaniu lub dobrej praktyce działań mieszkańców z sąsiedniej ulicy czy gminy.

W tym miejscu chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy chcą lepszej zmiany, tj. wybierają zgodnie ze swoimi wartościami, sumieniem. Słynny austriacki psychoterapeuta Viktor Frankl (więzień obozów koncentracyjnych oraz jeden z twórców humanizmu psychologicznego) napisał w jednej ze swoich książek:

Wszystko w twoim życiu może zostać ci odebrane, za wyjątkiem jednej rzeczy – twojej wolności dokonania wyboru, wyboru swojej postawy w każdych okolicznościach. To właśnie determinuje jakość naszego życia, a nie to, czy jesteśmy bogaci czy biedni, znani czy nieznani, zdrowi czy cierpiący. To, co determinuje jakość naszego życia, to nasz odbiór rzeczywistości, nadawane jej znaczenie, nasz stosunek do niej, stan umysłu na jaki sobie pozwalamy.

Portal obywatelski lokalsi.net jest dla wszystkich. Nie ma znaczenia dla nas, kto ma jakie poglądy polityczne, jaką wyznaje wiarę, jakie ma wykształcenie. To jest miejsce do dzielenia się swoimi pomysłami i inicjatywami, które będą inspiracją dla innych. Tworząc nowe medium dla mieszkańców subregionu zachodniego, jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, uwagi, czy wnioski. Chcemy z Wami i dla Was tworzyć przestrzeń do wymiany informacji w sposób obiektywny i równościowy. Jako stowarzyszenie Aktywni Społecznie, którego członkowie są pomysłodawcami portalu, nie mamy finansowania ze środków publicznych, tj. samorządu czy budżetu państwa. Chcemy więc wspólnie z czytelnikami zmieniać rzeczywistość, poprzez rzetelną informację. Zapraszamy do współpracy, ponieważ aktywność nie jedno ma imię.

Logo portalu lokalsi.net
Previous post Karolinki 2019
Czyste powietrze Next post Eko dla każdego?