rajdy w Dębieńsku

Niekończące się rajdy w Dębieńsku

Od wielu lat mieszkańcy Dębieńska obserwują niekończące się rajdy samochodowe po ulicach Zabrzańskiej, Odrodzenia i Jesionka. Są one przez wielu kierowców traktowane jako tor wyścigowy.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Gdzie Ci wszyscy ludzie tak pędzą? Każdy z pewnością ma ważny powód. Na pewno. Nie zauważają jednak, że poruszają się w terenie zabudowanym, a z przyległych chodników korzystają piesi. Na część użytkowników drogi nie robi to najmniejszego wrażenia. Nie robi go też zainstalowany niedawno sygnalizator prędkości, którym przejmuje się coraz mniej kierowców. To dobre rozwiązanie, ponieważ w jakimś stopniu piętnuje karygodne zachowania kierowców, ale czy wystarczające? Nie.

Czekają na więcej wypadków?

Od kilku lat podejmowane są oddolne inicjatywy i trwa wymiana korespondencji z poszczególnymi instytucjami, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na drogach. Podejście służb sprowadza się do założenia, że dopiero jak dojdzie do (kolejnej) tragedii – rozważone zostaną dodatkowe działania poprawiające bezpieczeństwo. Krótko mówiąc: dotychczas miało miejsce zbyt mało wypadków i zginęło za mało ludzi by się tym zająć…
Jedną ze społecznych inicjatyw jest propozycja wykonania systemu odcinkowego pomiaru prędkości. Rozwiązanie to z powodzeniem funkcjonuje w innych częściach naszego województwa. Na takich odcinkach kierowcy nagle potrafią poruszać się z przepisową prędkością, przestają wyprzedzać w miejscach niedozwolonych i niecelowa staje się, tzw. jazda na zderzaku.

System pomiaru odcinkowego

Ustaliliśmy, że instytucją odpowiedzialną za montaż systemu pomiaru odcinkowego jest Urząd Transportu Drogowego. Trudno jednak zrozumieć logikę urzędników, którzy de facto czekają na kolejne tragedie spowodowane przez piratów drogowych, podczas gdy pieniądze zainwestowane w system „zwróciłyby się” w krótkim czasie. Dobrze, ale co jeśli kierowcy zaczną jeździć przepisowo i taki system nie zapewni „dochodu”? Mówi się, że życie ludzkie nie ma swojej ceny, jednak wyniki ogólnodostępnych analiz ośrodków badawczych wyliczają finansowe straty wynikające z zaistnienia wypadku. Według Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, koszt jednego wypadku drogowego to 1,4 mln zł, a gdy jest on śmiertelny – wartość wzrasta do prawie 2,4 mln zł. Tak wysokie koszty wynikają ze straty w krajowej produkcji tytułem śmierci bądź niedyspozycji pracownika. Koszt budowy systemu pomiaru odcinkowego to kilkaset tysięcy złotych. Jak widać dbałość o bezpieczeństwo na drogach to dla budżetu krajowego czysty zysk. Z kolei postawa służb odpowiedzialnych jest zastanawiająca. Nie ustajemy w staraniach o zabudowę systemu odcinkowego pomiaru prędkości.

Popierasz tę inicjatywę – napisz do nas.

Autor: Artur Gliwicki

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Bezwzględne pierwszeństwo pieszych. Czy to zadziała?

Previous post Suczka Kira uratowała zaginioną 83-latkę
budżetu obywatelskiego Next post Dlaczego mieszkańcy nie mogą decydować o wydatkach w ramach budżetu obywatelskiego?

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds