narodowość śląska

Narodowość śląska czy polska?

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny 2021. Podczas tego spisu można zadeklarować narodowość śląską oraz używanie języka śląskiego. By to jednak zrobić trzeba ją dopisać samodzielnie. Ilu obywateli wybierze „narodowość śląska” w tym roku?

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Spis ludności to – jak podaje Encyklopedia PWN – podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności. Ma ono na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych. Wszystko w oznaczonym momencie, na określonym terytorium.

Spisy realizowane są zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, jak UE i ONZ, co umożliwia dokonywanie porównań międzynarodowych. Warto zaznaczyć, że dotacje unijne oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim przyznawane są m.in. w zależności od liczby mieszkańców danego kraju, opracowanej na podstawie spisów ludności.

Spisy powszechne to narzędzie, które pozwala Państwu określić dane demograficzne. Często są to dane, których nie można zdobyć w żaden inny sposób np. np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych.

Zachęcają do wpisywania narodowości śląskiej

Wśród wielu pytań w formularzy spisowym jest pytanie m.in. pytanie „Jak jest Pana(i) narodowość?” z informacją, że „przez narodowość należy rozumieć przynależność narodową lub etniczną – nie należy jej mylić z obywatelstwem”.

Do wyboru jest narodowość polska i 13 innych, takich jak: czeska, karaimska, łemkowska czy tatarska. Nie znajdziemy wśród nich narodowości śląskiej. Żeby taką zadeklarować trzeba będzie zaznaczyć opcję „inna” i samodzielnie wpisać „śląska”.

Następne będzie pytanie „Jakim językiem(ami) zazwyczaj posługuje się Pan(i) w domu?”. W tym przypadku do wyboru będą opcje „wyłącznie polskim”, „polskim i innym(i) niż polski” oraz „wyłącznie innym(i) niż polski”. W dwóch ostatnich opcjach można wpisać „śląski”.

Do wpisywania narodowości śląskiej zachęca „Ślonsko Sztama” czyli porozumienie lokalnych polityków, organizacji śląskich. Chcą oni by narodowość śląska była wybierana jak najczęściej. Przypomnijmy, że w poprzednim spisie ludności około 800 tys. obywateli zadeklarowało właśnie takie pochodzenie.

W ramach naszego porozumienia będziemy podejmować zarówno wspólne, jak i indywidualne, działania promujące możliwość deklarowania w formularzu spisowym narodowości śląskiej oraz języka śląskiego. Poprowadzimy akcje informujące o zasadach udziału w Spisie. Celem profesjonalnego wsparcia technicznego i
logistycznego dotrzemy do tych osób, które chcą uczestniczyć w Spisie, a nie mają ku temu możliwości – osoby starsze, z niepełnosprawnościami i te wykluczone cyfrowo. Będziemy także czuwać nad prawidłowym przebiegiem Spisu.

czytamy w porozumieniu

W akcję włączyli się również mieszkańcy, którzy w również sposób promują akcję. Pojawiają się liczne banery na płotach czy posty na FB.

A wy jaką narodowość wpiszecie? Napiszcie nam dlaczego: [email protected]

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

88-latek Previous post Senior wjechał na cmentarz, uszkodził 22 nagrobki!
Next post 2,5 promila alkoholu we krwi motocyklisty