petycja Radlin, Pszów, Rydułtowy

Naprawa komunikacji autobusowej MZK Radlin, Rydułtowy i Pszów – petycja

W sieci pojawiła się petycja online w sprawie stale pogarszającej się sieci połączeń autobusowych łączących miasta Radlin, Rydułtowy i Pszów. Autorzy apelują do włodarzy miast o naprawę komunikacji miejskiej, gdyż według nich strona społeczna jest całkowicie ignorowana.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Jak czytamy w treści petycji:

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Radlina, Rydułtów i Pszowa!

Miasta nasze co roku wpłacają niemałe dotacje na komunikację miejską do jastrzębskiego Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, jednak te stale rosnące wydatki nijak nie przyczyniają się do poprawy jakości tej komunikacji. Przeciwnie, z każdym rozkładem jazdy maleje liczba kursów, likwidowane są nawet całe linie, zaś trasy innych są niepotrzebnie wydłużane lub bez powodu omijają ważne miejsca. Włodarze walczą ze smogiem, ale o sprawny i często kursujący transport zbiorowy, który ograniczyłby ilość samochodów na naszych ulicach, zadbać nie potrafią lub nie chcą. Autobusy pustoszeją, gdyż z tych marnych resztek transportu nie korzysta już nikt, kto nie musi. Wielokrotnie zgłaszane uwagi tych, którym jeszcze na tym zależy, przez MZK są uparcie ignorowane. Po ostatnich eksperymentach trudno nie odnieść wrażenia, że decydenci z MZK celowo i złośliwie czynią komunikację autobusową dla naszych miast jak najmniej użyteczną, przyczyniając się do dezintegracji naszego powiatu.

Nie trzeba zwiększać wydatków na transport zbiorowy, aby zdecydowanie poprawić sytuację. Autobusy łączące najważniejsze miejsca kursują żenująco rzadko wcale nie przez to, że miasta płacą zbyt mało, tylko dlatego że MZK zabiera część kursów z głównych przystanków, aby jeździć nimi naokoło po peryferiach, wśród pól, i tam daremnie przepalać zapłacone kilometry. Malejące wpływy z biletów w coraz mniejszym stopniu pokrywają koszty kursów autobusów, więc stale wzrasta haracz płacony przez nasze miasta za coraz bardziej żenującą komunikację. Nie do końca wiadomo, czy nasi urzędnicy zbyt mało się tym interesują czy nie potrafią wskazać, jak ta komunikacja powinna wyglądać i dlatego pozwalają planistom z biurowca MZK w Jastrzębiu robić to co im się podoba.

Ponieważ MZK stale pogarsza sieć połączeń autobusowych łączących nasze miasta, wycinając kursy i wymyślając coraz bardziej absurdalne trasy dla pozostałych oraz uparcie ignorując uwagi strony społecznej, apelujemy do włodarzy naszych miast o naprawę komunikacji miejskiej, poprzez natychmiastowe doprowadzenie do m.in. następujących zmian:
1) Przywrócenie przystanków przy dworcu kolejowym w Wodzisławiu dla linii 201 i 202,
2) Przywrócenie trasy linii 203 w Radlinie na ul. Korfantego zamiast Mariackiej,
3) Przywrócenie trasy linii 207 w Radlinie na ul. Mariacką zamiast Korfantego i z centrum Marklowic prosto do Wodzisławia zamiast przez pola.
Szczegóły zmian opisano w dokumencie „Optymalizacja linii komunikacji miejskiej MZK na terenie powiatu wodzisławskiego”

W razie dalszego blokowania tych zmian przez decydentów z jastrzębskiego MZK żądamy wystąpienia naszych miast z tego tworu i organizacji komunikacji we własnym zakresie lub powierzenia tego zadania powiatowi wodzisławskiemu i w oparciu o szeroki dialog ze społeczeństwem.

Każdy z Państwa może pomóc w zbieraniu podpisów, przekazując link do niniejszej petycji członkom rodziny i znajomym. W razie potrzeby zbierania podpisów drogą tradycyjną (na papierze) prosimy o kontakt – opracujemy odpowiedni formularz.

Zarząd TEK

Petycję można podpisać tutaj.

Niedawno petycja zarówno online jak i tradycyjna przyniosła sukces w sprawie przywrócenia linii 194 w Czerwionce-Leszczynach. Warto zatem podpisać!

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Rock Pszów Ponad Podziałami Previous post Rock Pszów – koncert Ponad Podziałami
drożej za śmieci w Rybniku, Czerwionka bez zmian Next post Na razie nie będzie podwyżki za śmieci w Czerwionce-Leszczynach. W Rybniku będzie drożej