logo PGG

Nadchodzą cięcia w górnictwie

O tym, że Polskie górnictwo zmaga się z wieloma kwestiami, wiemy już od lat. Teraz do dużej puli problemów doszła pandemia. Nadchodzą cięcia w górnictwie.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


O tym, że pandemia zmieniła naszą rzeczywistość nikomu nie trzeba mówić. Każda branża zmaga się teraz z utrudnieniami. Jeżeli problemy istniały przed pandemią, to teraz tylko się nasilają. Tak jest i w przypadku spółki PGG, która szuka oszczędności i decyduje się na cięcia.

Problemy Spółki Węglowej

Ostatnio pisaliśmy o nowych infoliniach dla pracowników PGG, gdzie mogą się oni skontaktować z lekarzami i uzyskać pomoc. Infolinia powstała ze względu na coraz większą liczbę zarażonych. Osób zarażonych koronawirusem i pracujących na kopalniach w całej Polsce z każdym dniem przybywa. Niektóre kopalnie musiały zdecydować się na wstrzymanie wydobycia. W ostatnim czasie Polska Grupa Górnicza przeprowadziła wiele spotkań, mających na celu przygotowanie programu naprawczego. Konsultacje trwały bardzo długo, często bez porozumienia z związkami. Spółka zmaga się nie tylko koronawirusem. Grozi jej także upadłość. Podano nawet wstępny termin ogłoszenia upadłości na 20 lipca tego roku.

Jest porozumienie, ale tylko na miesiąc

Nadchodzą cięcia w górnictwie. Po wielu negocjacjach udało się podpisać porozumienie pomiędzy Zarządem PGG a związkowcami. Rozwiązaniem jest wprowadzenie czterech dodatkowych dni wolnych od pracy we wszystkich kopalniach spółki w każdy piątek do końca miesiąca. Dni te nie będą opłacane. Osoby, które będą pracowały tego dnia nie dostaną wynagrodzenia, dostaną natomiast dzień wolny od pracy w innym terminie. Wszystkie te zmiany oznaczają ograniczenie wydobycia węgla oraz obniżenie wynagrodzenia o 20%. 10 czerwca zarząd PGG S.A. ma także ogłosić plan działania spółki do końca tego roku.

Tarcza antykryzysowa

Działania spółki mają na celu możliwość ubiegania się o pomoc dofinansowania w ramach rządowego programu tarczy kryzysowej. Spółka PGG będzie mogła wnioskować o ponad 70 mln zł miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń z Funduszu Świadczeń Pracowniczych.
Zarząd PGG wyraził także zadowolenie z porozumienia.
Jak podaje spółka na swojej stronie:

Potrzebę obniżenia wymiaru czasu pracy w PGG S.A. uzasadniono w dokumencie spadkiem obrotów gospodarczych, który wystąpił w spółce w następstwie epidemii COVID-19.

Fot. PGG

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

uwaga fałszywy wnuczek Previous post Metodą „na wnuczka” wyłudził kilkanaście tysięcy
stanica harcerska Next post Rozbudowa harcerskiej stanicy w Rybniku