Marsz Pamięci w Wodzisławiu

Marsz Pamięci w Wodzisławiu

Jak informuje nasze miasto w Wodzisławiu odbył się Marsz Pamięci, pod przewodnictwem Jana Stolarza. Wodzisławianie uczcili ofiary Marszu Śmierci. Odbyła się także msza święta.

Poza uroczystościami miejskimi, zaprezentowano obraz – Piotr Solisa, ukazujący dramat tysięcy więźniów.

Pierwotnie określenie „marsze śmierci” stosowane było do marszy ewakuacyjnych, wyruszających z niemieckich obozów koncentracyjnych w Europie Środkowej, podczas zbliżania się frontów alianckich. Nazwa ta została nadana najpierw przez środowiska więźniarskie, następnie została przejęta przez historiografię.

Pierwsze marsze na ziemiach polskich miały miejsce w 1944 roku. Najsłynniejszymi marszami na terenie Polski były marsze z Auschwitz-Birkenau, Gross-Rosen i Stutthof.

Jedna z takich tras biegła od obozu do Wodzisławia, gdzie więźniowie trafiali do wagonów kolejowych. Z KL Auschwitz wyprowadzono około 56 tys. więźniów. W ewakuacji zginęło ok. 15 tys. osób.

Zdjęcie i informacje z relacji pochodzą z portalu nasze miasto.

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.