Koronawirus w Czerwionce-Leszczynach
Urząd Gminy Czerwionka-Leszczyny poinformował właśnie, że stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem tej gminie.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Zakażenie potwierdzono u młodego mężczyzny, który czuje się dobrze. Przebywa w izolacji domowej pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych i lekarza zakaźnika.
Ponawiamy apel do wszystkich mieszkańców, aby w tym trudnym czasie pozostawać w izolacji społecznej i w miarę możliwości nie opuszczać domów.
czytamy na stronie urzędu gminy
O czym trzeba pamiętać
Pamiętajmy, że w kraju wciąż ogłoszony jest stan epidemii
- Wirus SARS-Cov-2 nie jest groźniejszy od wirusa grypy, ale…
No właśnie. Koronawirus sam w sobie nie jest, aż tak niebezpieczny. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy nasz organizm zmaga się z innymi dolegliwościami, jest osłabiony, a układ immunologiczny dodatkowo musi poradzić sobie z kolejną infekcją. Dlatego, jak ogólnie wiadomo, najbardziej narażone na powikłania lub dłuższą rekonwalescencję, a nawet śmierć są osoby po 80 roku życia, dzieci, oraz osoby ze słabym układem odpornościowym.
Warto przy tym dodać, że w Chinach wirus powoli wygasa. Liczba nowych zakażeń i zgonów maleje i jest to zdecydowanie pozytywna wiadomość. Nie mniej jednak do dziś, śmierć w tym kraju poniosło ponad 3 tys. osób (z 81 tys. zainfekowanych).
2. Polska ma nadprodukcję żywności. Nie zabraknie jej w sklepach.
Obawy o puste sklepowe półki są pewnie i uzasadnione. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uspokaja, iż „Polska produkuje żywność ponad swoje potrzeby, podstawowych produktów, takich jak mąka, mięso, mleko, jaja, warzywa nie zabraknie”. Minister tłumaczy również, że zakup większej ilości żywności jest dość racjonalną decyzją, bo dzieci będą teraz w domu, będzie więc potrzeba większej ilości jedzenia.
Zdaniem ministra nie należy jednocześnie popadać w przesadę. „Choroba związana z koronawirusem minie i co wtedy? Będziemy wyrzucać żywność, którą nakupowaliśmy bez opamiętania” – pyta.
Konkluzja jest dość klarowna. Warto zaopatrzyć się w jedzenie na najbliższe tygodnie, niekoniecznie miesiące. Makarony, kasze, ryż, puszki z mięsem powinny spełnić swoją funkcję idealnie.
3. Śląsk walczy.
Zachorowań w naszym kraju przybywa, a w każdym województwie liczba zarażonych koronawirusem jest różna. Województwa: kujawsko-pomorskie oraz podlaskie w jeszcze nie zmagają się z problemem. Na drugim końcu tego kija stoją województwa mazowieckie i łódzkie (16 i 15 zachorowań). Nasze województwo ma do czynienia z 12 przypadkami zachorowań.
Liczby doskonale obrazują siłę i możliwości SARS-Cov-2. Chociaż epidemia wydaje się rozwijać nieszablonowo, daje nam to pewne możliwości obserwacji i wyciągania wniosków.
4. W całym kraju tworzą się kryzysowe szpitale zakaźne.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę szpitali, które zostaną przekształcone w placówki zajmujące się wyłącznie koronawirusem. Dodając do tej listy szpitale, które zajmują się chorobami zakaźnymi na co dzień, daje nam to spore pole do manewru, i w zasadzie powinno trochę uspokoić.
Dla województwa śląskiego najbliższymi szpitalami zakaźnym będą:
· Tychy, Megrez Sp. z o. o., ul. Edukacji 102
· Zawiercie, Szpital Powiatowy, ul. Miodowa 14
· Racibórz, Szpital Rejonowy im. dr Józefa Rostka, ul. Gamowska 3
· Bytom, Szpital Specjalistyczny nr 1, al. Legionów 49
· Chorzów, Szpital Specjalistyczny, ul. Zjednoczenia 10
· Częstochowa, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P., ul. Polskiego Czerwonego Krzyża
· Cieszyn, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, ul. Bielska 4
· Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu
Listę wszystkich szpitali zakaźnych podanych przez MZ możemy znaleźć tu.
5. Bądź zawsze na bieżąco.
Odwiedzaj witrynę Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aby mieć pewność się, że otrzymujesz aktualne, dokładne informacje na temat postępowania i zagrożeń w naszym obszarze. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, na co wskazuje m.in. wprowadzony od niedzieli (14.03.2020) stan zagrożenia epidemicznego. Konsekwencją tegoż jest tymczasowe przywrócenie granic, zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, tymczasowe zamknięcie galerii handlowych, kawiarni, teatrów i szkół.