#kaczkaspływaj – czyli świętujemy dzień dobrych rad

13 czerwca 2023 r., w 22 rocznicę zarejestrowania partii PiS odbyło się niecodzienne wydarzenie. Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika Pan Piotr Masłowski razem z Panem Dariuszem Grzesistą, postanowili przekazać jasny komunikat Jarosławowi Kaczyńskiemu i spławić rzeką Nacyną 500 gumowych kaczek w ramach akcji #kaczkaspływaj

Zmiana terminu

Jak tłumaczą organizatorzy, pierwotny termin spławiania gumowych kaczek rzeką Nacyna, zbiegał się z planowaną na rok 2022 wizytą Jarosława Kaczyńskiego w Rybniku. Wizyta nie doszła do skutku, wobec czego wydarzenie zostało odwołane. Piękna pogoda oraz wspomniana we wstępie rocznica spowodowały, że 13 czerwca stał się bardzo dobrym, nowym terminem.

Spławianie gumowych kaczek

Równo o godzinie 17:00 krótkim przemówieniem rozpoczął jeden z dwóch organizatorów – Piotr Masłowski. Posługując się cytatami, przytoczył wizje rządzenia Polską w wydaniu Jarosława Kaczyńskiego: „…premierem zamierzałem zostać mając lat 34, a skończyć rząd mając lat 91…”. Wizja dla wielu nie do zaakceptowania. Przytoczył jeszcze kilka cytatów m.in. o „kobietach dających w szyję” czy „kiepskim węglu w śląskich kopalniach”. Prezydent zaproponował Panu Kaczyńskiemu by sobie odpoczął. Postulował ograniczenie ilości kadencji parlamentarzystów.

„Chcemy być nowoczesnym, współczesnym państwem, a mam coraz więcej wątpliwości czy to jest możliwe przy takim przywództwie.”

Piotr Masłowski

Kontrowersje dotyczące finansowania wydarzenia oraz ekologii

Jeszcze przed rozpoczęciem akcji, w internecie poza słowami poparcia, pojawiły się również głosy negatywne. Dotyczyły one głównie kwestii finansowania zakupu kaczek oraz tego jaki będą one miały wpływ na środowisko. Pan Piotr Masłowski wyjaśnił, że kaczuszki zostały kupione za prywatne pieniądze sponsorów. Przedstawił również plan wyłowienia kaczek (zainstalowano specjalną tamę) oraz zapewnił, że każda kaczka zostanie wyłowiona.

Rzeczywistość zweryfikowała te plany, ponieważ do tamy dopłynęło zaledwie 30 gumowych kaczek, które z resztą zostały rozdane najmłodszym, którzy obserwowali wydarzenie na miejscu. Na trasie spływu kaczek ustawiły się grupy mieszkańców, którzy wyławiali kaczki, zatrzymując je sobie na pamiątkę wydarzenia. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wśród młodzieży.

Fundraising i zapowiedź kandydowania w wyborach do Senatu

Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika Pan Piotr Masłowski zachęcał do wpłat na rzecz partii Polska 2050 Szymona Hołownii. Zapowiedział również swój prawdopodobny start w wyborach parlamentarnych.

Posprzątamy Nacynę?

Organizatorzy odpowiadając na liczne głosy troski o stan rzeki Nacyny, zapowiedzieli na 12 sierpnia 2023 r. akcję sprzątania Nacyny, do której zaproszeni zostaną w pierwszej kolejności osoby najgłośniej krytykujące akcję, postrzegając ją w kategoriach zanieczyszczenia środowiska.

Relacja z wydarzenia: przemówienie Piotra Masłowskiego oraz spływ gumowych kaczek

Program+ czy oferta na przyszłość

Na mecie trasy spływu kaczek czekał w tym czasie Pan Dariusz Grzesista. Pytał uczestników o rzeczy, które ich zdaniem powinny „spłynąć” z polskiej rzeczywistości. Przedstawił też główne założenia programu „Przyszłość+”.

Kaczka, spływaj! Previous post Kaczka, spływaj! Niezwykły event w Rybniku
warsztatownia Next post Warsztatownia w Centrum Dobrego Ducha