Joe Biden

Joe Biden nowym Prezydentem USA!

Wszystko wskazuje na to, że Joe Biden został wybrany 46. Prezydentem Stanów Zjednoczonych. O wyniku przeważyła Pensylwania, która dostarczyła 20 głosów elektorskich, które są potrzebne do zwycięstwa. Wybory powszechne odbyły się 3 listopada 2020, zaś posiedzenie Kolegium Elektorów zostało zaplanowane na 14 grudnia 2020.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


To były bardzo emocjonujące wybory, szeroko komentowane na całym świecie.

Donald Trump nie może pogodzić się z wynikiem

Kiedy w sobotę amerykańskie media opublikowały wyniki z Pensylwanii, które przypieczętowały zwycięstwo Joe Bidena, Donald Trump w swoim przemówieniu nie uznał rywala. Jak przekonywał:

Wszyscy wiemy, dlaczego Joe Biden pośpiesznie udaje zwycięzcę i dlaczego jego medialni sojusznicy tak bardzo starają się mu pomóc: nie chcą, aby prawda została ujawniona. Prosty fakt jest taki, że wybory jeszcze się nie skończyły (…)

Legalne głosy decydują o tym, kto jest prezydentem, a nie media. Amerykanie mają prawo do uczciwych wyborów: oznacza to liczenie tylko legalnych kart do głosowania. Sztab Bidena chce, aby karty były liczone nawet jeśli są sfałszowane, wyprodukowane, lub „oddane” przez niekwalifikujących się lub zmarłych wyborców

Donald Trump

Mimo tych przemówień, wszystko wskazuje na to, że Joe Biden został wybrany nowym prezydentem USA. To trudny czas dla Donalda Trumpa, także w powodów osobistych. Jak donosi portal o2.pl: „przegrana Trumpa to powód do radości dla jego żony Melanii. Pierwsza dama chce bowiem rozwodu i według najnowszych doniesień, z pozwem czeka na zakończenie kadencji”. Przypomnijmy, że Donald Trump ma pięcioro dzieci z trzech małżeństw oraz ośmioro wnucząt. Jego pierwsze dwa małżeństwa zakończyły się rozwodami.

Kim jest nowy prezydent USA?

Joe Biden urodził się 20 listopada 1942. Pochodzi z 75-tysięcznej miejscowości Scranton w stanie Pensylwania. Ma 77 lat i tym samym będzie najstarszym prezydentem USA! Jest katolikiem.

Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie w Syracuse, przez dwa lata pracował jako adwokat w Wilmington. Szybko trafił do polityki, od początku reprezentując w niej Partię Demokratyczną. Mając 30 lat został senatorem stanu Delaware. Jego radość nie trwała jednak długo – kilka tygodni po tym sukcesie, w wypadku samochodowym zginęła jego żona Neila i roczna córeczka. Jego drugą żoną jest Jill Biden, która uzyskała na Uniwersytecie w Delaware tytuł doktora i przez 13 lat była nauczycielką języka angielskiego. Obecnie wspiera męża w kampaniach politycznych.

To jego trzecia kampania. Jednak za czasów prezydentury Baracka Obamy (w latach 2009-2017) był wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych.

Z pierwszego małżeństwa Biden ma dwóch synów – Huntera i Beau Bidenów. Beau zmarł w 2015 roku z powodu raka mózgu. Z obecną żoną ma 39-letnią córkę – Ashley Biden. Donald Trump w czasie kampanii wielokrotnie zarzucał synowi Bidena – Hunterowi korupcję, która nie została jednak udowodniona.

Nowy Prezydent w trakcie kampanii znacznie różnił się w poglądach gospodarczych od wciąż urzędującego Donalda Trumpa. Jak twierdził, zamierza wspierać gospodarkę przez zeroemisyjne inwestycje, tworząc w ten sposób miejsca pracy. Według jego planu, USA miałyby wydać na to kilkaset miliardów dolarów. Biden pragnie także m.in. dekryminalizacji marihuany.

Jest często krytykowany w USA za tendencję do wpadek językowych i gaf, czasem wykazujących brak wrażliwości rasowej. Stroni jednak od ciętych wypowiedzi.

Poglądy Bidena

W jego można znaleźć punkty:

  • potrojenie ulgi podatkowej na dziecko,
  • darmową edukację wyższą dla większości Amerykanów,
  • wprowadzenie płacy minimalnej w wysokości 15 dolarów na godzinę
  • proponuje podwyżki podatków,
  • stawia na inwestycję w zieloną energię,
  • chce dekryminalizacji marihuany,
  • popiera aborcję na żądanie, ale sprzeciwia się karze śmierci.

Krytyka Polski

Joe Biden w 2014 r. mówił o „głębokim przywiązaniu” Amerykanów do Polski. W połowie października 2020, skrytykował jednak rząd w Warszawie. Wskazał na problem „szerzących się na świecie reżimów totalitarnych”, co może doprowadzić do rozłamu w NATO.

Zapowiedział kontynuowanie polityki sprzeciwu Stanów Zjednoczonych wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. Obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce w ramach NATO prawdopodobnie zostanie utrzymana. Według nowego prezydenta, stosunki polsko-amerykańskie nie powinny być wyłącznie transakcyjne, a powinny opierać się na wspólnocie kulturowej.

Wiceprezydentem USA została kobieta

Po raz pierwszy w historii wiceprezydentem USA została kobieta – kalifornijska senator Kamala Harris. Senator i była prokurator odegrała ogromną rolę w zwycięskiej kampanii Joe Bidena. W 2016 została wybrana na senatora ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej. Stała się drugą afroamerykańską kobietą i pierwszym Amerykaninem południowoazjatyckiego pochodzenia, który został wybrany do Senatu USA. Pracowała w Komisji ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych, Komisji ds. Wywiadu, Komisji ds. Sądownictwa i Komisji ds. Budżetu.

Kamala Harris

Urodziła się 20 października 1964 w Oakland w Kalifornii w rodzinie imigrantów z Jamajki i Indii. Jest baptystką, a jej mężem od 2014 r. jest Douglas Emhoff, prawnik.

W swoim przemówieniu wyjaśniła,że demokracja nie jest dla niej czymś zagwarantowanym raz na zawsze:

Jest tak silna, jak silna jest nasza wola, by o nią walczyć, bronić jej i nie traktować jej jako coś pewnego

Zdjęcia: Wikipedia

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Jak radni Czerwionki-Leszczyn odnieśli się do protestów i wyroku TK?

antykryzysowe Previous post Działania antykryzysowe
Next post Chorowałeś na koronawirusa? Możesz oddać innym osocze