Chorowałeś na koronawirusa? Możesz oddać innym osocze

Jeśli chorowałeś na koronawirusa i wyzdrowiałeś, Twoje osocze zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie chorych na COVID-19. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca do oddawania osocza, które może uchronić pacjentów przed ciężkimi powikłaniami.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Kto może zostać dawcą?

Osocze oddać mogą osoby, które spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi. Dawcami mogą być więc osoby w wieku 18-65 lat, które były chore na koronawirusa, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i czują się zdrowe. Jednak pobranie może nastąpić 28 dni od zakończenia objawów; 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy.

W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży, lekarze wymagają dodatkowych badań, które wykonają Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa:

Rekomendujemy wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania ustalamy indywidualnie z każdym dawcą. Nie wymagamy jakiekolwiek dodatkowych badań wykonywanych indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnia publiczna służba krwi

Jak przebiega ten proces?

Służby pobierają osocze poprzez plazmaferezę. W procesie tym, krew rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które z kolei są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne. Cała procedura trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobiera się nie więcej niż 750 ml osocza. Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, medycy pobierają 450 ml krwi pełnej, z której następnie otrzymają około 220-230 ml osocza. Pobrane osocze poddaje się procedurze redukcji patogenów, dzieli na dawki wielkości 100-250 ml i zamraża. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorzy na COVID-19 potrzebują od 200 do 400 ml osocza.

Działanie terapii osoczem

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno. Co za tym idzie, podanie gotowych przeciwciał przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). W związku z tym, proces należy do najskuteczniejszych terapii tego typu zakażeń. Więcej informacji na temat oddawania osocza i krwi można znaleźć na stronie Centrum Krwiodawstwa.

Źródło: Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Joe Biden nowym Prezydentem USA!

Joe Biden Previous post Joe Biden nowym Prezydentem USA!
zniszczenia fontanny Next post Poszukiwany wandal. Policja publikuje zdjęcia