Huragan Ciara w województwie śląskim

Do miejskich komend Państwowej Straży Pożarnej w naszym województwie wpłynęła ponad setka zgłoszeń, dotyczących zniszczeń, spowodowanych huraganem Ciara. W większości nie są to jednak poważne szkody. Nadal obowiązuje ostrzeżenie IMGW.

Strażacy przyjęli ponad sto zgłoszeń

Miasta z województwa śląskiego od wczoraj wieczora walczą ze zniszczeniami, spowodowanymi huraganem Ciara. Chodzi między innymi o Katowice, Chorzów, Zabrze, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Gliwice. W Państwowej Straży Pożarnej ciągle dzwonią telefony. W ciągu nocy obserwowano porywy wiatru w południowej części województwa do 95 km/h (Ustroń); na pozostałym obszarze do 70 km/h (Racibórz).

Natomiast w powiecie żywieckim straty są o wiele poważniejsze niż połamane drzewa. Wiatr zwiał tam dach z zabudowań gospodarczych.

Jak zapewnia mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.:

Do tej pory wpłynęło do nas ponad 100 zgłoszeń, ale one cały czas spływają. Oceniamy straty. Na szczęście z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że zniszczenia nie są poważne. Nikomu też nic się nie stało.

Ostrzeżenie IMGW

Wciąż aktualne jest ostrzeżenie wydane m.in. przez IMGW:

Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 100 km/h, południowy skręcający na południowo-zachodni i zachodni. Maksymalna prędkość wiatru wystąpi w poniedziałek (10.02) od 09:00 do 18:00. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 21:00 w poniedziałek 10 lutego.

Inne powiaty

W powiecie częstochowskim, kłobuckim, lublinieckim, myszkowskim i zawierciańskim wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 95 km/h. Poza silnym wiatrem należy się spodziewać przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. W kolejnych dniach wiatr ma trochę osłabnąć.

Ostrzeżenie drugiego stopnia może oznaczać wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które powodują duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia, a nawet i życia.

Orkan Ciara

Huraganowy wiatr wieje w Polsce od nocy z niedzieli na poniedziałek. Dotarł do Polski znad Wysp Brytyjskich. Problemy z dostawą prądu mają województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie oraz śląskie. Straż pożarna w Polsce odnotowała już ponad 1000 interwencji.

RMF FM informuje:

Teraz już wiadomo, że strażacy musieli interweniować ponad 1000 razy. Przy usuwaniu skutków huraganowych wiatrów pracowało w sumie prawie 4 tysiące strażaków w całym kraju – podaje RMF FM. Jak na razie nie ma żadnych informacji o poszkodowanych. Wiatr zniszczył 40 budynków, w tym 28 mieszkalnych.

Podróżni mają problemy

Odwołano loty, a pociągi mają gigantyczne opóźnienia. Z Warszawy, Katowic, Wrocławia i Krakowa nie wyleciały samoloty.

Źródło i zdjęcia: wiadomości Żywiecnasze miasto

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Previous post Pęseta kością niezgody
Next post Dobre rządzenie – decyzje angażujące zainteresowane strony z poszanowaniem dla wszystkich

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds