Huragan Ciara w województwie śląskim

Do miejskich komend Państwowej Straży Pożarnej w naszym województwie wpłynęła ponad setka zgłoszeń, dotyczących zniszczeń, spowodowanych huraganem Ciara. W większości nie są to jednak poważne szkody. Nadal obowiązuje ostrzeżenie IMGW.

Strażacy przyjęli ponad sto zgłoszeń

Miasta z województwa śląskiego od wczoraj wieczora walczą ze zniszczeniami, spowodowanymi huraganem Ciara. Chodzi między innymi o Katowice, Chorzów, Zabrze, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Gliwice. W Państwowej Straży Pożarnej ciągle dzwonią telefony. W ciągu nocy obserwowano porywy wiatru w południowej części województwa do 95 km/h (Ustroń); na pozostałym obszarze do 70 km/h (Racibórz).

Natomiast w powiecie żywieckim straty są o wiele poważniejsze niż połamane drzewa. Wiatr zwiał tam dach z zabudowań gospodarczych.

Jak zapewnia mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.:

Do tej pory wpłynęło do nas ponad 100 zgłoszeń, ale one cały czas spływają. Oceniamy straty. Na szczęście z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że zniszczenia nie są poważne. Nikomu też nic się nie stało.

Ostrzeżenie IMGW

Wciąż aktualne jest ostrzeżenie wydane m.in. przez IMGW:

Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 100 km/h, południowy skręcający na południowo-zachodni i zachodni. Maksymalna prędkość wiatru wystąpi w poniedziałek (10.02) od 09:00 do 18:00. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 21:00 w poniedziałek 10 lutego.

Inne powiaty

W powiecie częstochowskim, kłobuckim, lublinieckim, myszkowskim i zawierciańskim wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 95 km/h. Poza silnym wiatrem należy się spodziewać przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. W kolejnych dniach wiatr ma trochę osłabnąć.

Ostrzeżenie drugiego stopnia może oznaczać wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które powodują duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia, a nawet i życia.

Orkan Ciara

Huraganowy wiatr wieje w Polsce od nocy z niedzieli na poniedziałek. Dotarł do Polski znad Wysp Brytyjskich. Problemy z dostawą prądu mają województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie oraz śląskie. Straż pożarna w Polsce odnotowała już ponad 1000 interwencji.

RMF FM informuje:

Teraz już wiadomo, że strażacy musieli interweniować ponad 1000 razy. Przy usuwaniu skutków huraganowych wiatrów pracowało w sumie prawie 4 tysiące strażaków w całym kraju – podaje RMF FM. Jak na razie nie ma żadnych informacji o poszkodowanych. Wiatr zniszczył 40 budynków, w tym 28 mieszkalnych.

Podróżni mają problemy

Odwołano loty, a pociągi mają gigantyczne opóźnienia. Z Warszawy, Katowic, Wrocławia i Krakowa nie wyleciały samoloty.

Źródło i zdjęcia: wiadomości Żywiecnasze miasto

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Previous post Pęseta kością niezgody
Next post Dobre rządzenie – decyzje angażujące zainteresowane strony z poszanowaniem dla wszystkich