gang

Gang internetowych oszustów zatrzymany!

Jak informuje policja, gang internetowych oszustów, którzy okradali swoje ofiary metodą na fałszywy link do wpłaty, wreszcie został zatrzymany! Zatrzymano 19 obywateli Białorusi i Ukrainy, a aresztowano 17 osób.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Wielokrotnie ostrzegaliśmy przed fałszywymi wiadomościami, linkami, SMSami czy e-mailami. Członkowie gangu oszukali kilkaset osób na ponad 1,5 mln zł. To głównie obywatele Białorusi i Ukrainy. Zatrzymano ich w Katowicach, Warszawie, Krakowie, Tczewie, Wrocławiu i Zakopanem, w tym kilku przyłapano na „gorącym uczynku”.

Podczas ostatnich działań w Warszawie, policja zabezpieczyła kolejne urządzenia wykorzystywane w przestępczej działalności. W tym czasie przestępcy wysłali co najmniej 280 tys. SMS z fałszywym linkiem do wpłaty.

Przykładowa treść SMS

Pewnie nie jeden z nas otrzymał podobną wiadomość:

Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0,50 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność” – to przykładowa treść rozsyłanych wiadomości

Gang przygotował 50 różnych fałszywych linków, które były załączane do SMS i wysyłane na różne numery telefonów.

Link kierował na fikcyjną stronę, przypominającą autentyczną stronę firmy i witrynę bankowości elektronicznej. Następnie pieniądze znikały z konta ofiary. Przestępcy zaciągali także pożyczki na te konta.

Według ustaleń policji, skradzione środki członkowie grupy wypłacali w bankomatach metodą BLIK w różnych miastach. Przelewali je także na rachunki bankowe będące w dyspozycji grupy, aby później je także wypłacić.

Jak informuje policja:

Na wniosek śledczych z nadzorującej sprawę Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, sąd zastosował wobec 17 zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań, a wobec jednej osoby dozór policyjny i poręczenie majątkowe

Sprawa jest rozwojowa i prowadzący ją policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Źródło: Śląska Policja

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

dobry start Previous post Zmiany w programie „Dobry start”. Dla kogo 300+?
żeński klub Next post Żeński Klub koszykówki w Raciborzu prosi o wsparcie