Egzamin maturalny z polskiego. Czy zostanie unieważniony?

Egzamin maturalny z polskiego. Czy zostanie unieważniony?

Wczoraj odbył się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Mogło dojść do przecieku zadań egzaminacyjnych.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
lokalsi.net


Egzamin maturalny z języka polskiego

Do matury z języka polskiego podeszło około 272 tysiące tegorocznych absolwentów liceów i techników. By ją zdać trzeba uzyskać minimum 30 procent punktów. Maturzystów czeka jeszcze test przynajmniej z języka obcego i matematyki, a każdy maturzysta musi też podejść do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Egzamin trwał 170 minut, jednak można było wyjść przed czasem. W tym roku uczniowie mieli do wyboru dwa tematy – jeden dotyczył “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, drugi analizy wiersza Anny Kamieńskiej.

Natomiast po południu o godz. 14:00 odbyła się matura rozszerzona. Przystąpiło do niej ok. 60,5 tysiąca absolwentów. Jak podaje tvn 24 – najczęściej wybieranym przedmiotem rozszerzonym w tym roku jest język angielski – wybrało go około 163 tysięcy tegorocznych maturzystów. Na kolejnych miejscach znalazły się: geografia – około 72,4 tysiąca zdających, matematyka – około 65,9 tysiąca zdających i właśnie język polski. Dalej są: biologia – około 46,8 tysiąca osób, chemia – około 25,6 tysiąca , fizyka – około 21,6 tysiąca, historia – około 20,4 tysiąca, wiedza o społeczeństwie – około 16,6 tysiąca, informatyka – około 9,2 tysiąca, język niemiecki – około 6,4 tysiąca osób.

Czy doszło do przecieku zadań egzaminacyjnych?

Z kolei Radio Zet informuje, że mogło dojść do przecieku zadań egzaminacyjnych przed poniedziałkowym testem z języka polskiego. W sprawie wypowiedziało się już Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jak powiedział dla Radia Zet minister edukacji, Dariusz Piontkowski:

Sprawę ewentualnego wycieku tematów maturalnych z języka polskiego przekazaliśmy policji. Jeżeli dojdzie do unieważnienia egzaminu, to tylko w tych miejscach, gdzie uczniowie mieli wcześniej dostęp do tematów

Profil Emocje w sieci zasugerował na Twitterze, że z danych Google Trends wynika, że w sieci wyszukiwano dokładny temat tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: “Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Wesela”. Działo się tak w województwie podlaskim.

Szef MEN oświadczył, że na razie nie wiadomo, czy faktycznie doszło do wycieku tematów:

Przekazaliśmy sprawę policji, żeby sprawdziła, czy ten trop to tylko dywagacje w Internecie czy rzeczywiście próba przemycenia tego, co było w arkuszach

Nie będzie unieważnienia egzaminu w całej Polsce:

Jeżeli w ogóle, to miejscowo, w tych miejscach, gdzie mogła być jakaś grupa maturzystów, która mogła mieć wcześniej dostęp do tematów

Dziś odbędą się między innymi egzaminy z matematyki. Życzymy powodzenia wszystkim zdającym!

Zobacz także: Nowa rzeczywistość maturzysty.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.