Czernicki zameczek doczekał się remontu

Czernicki zameczek po wielu latach jest wreszcie remontowany. Zameczek będzie piękną wizytówką gminy Gaszowice.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Praca wre! Po kilku latach intensywnych starań o środki na remont – wreszcie się udało! Jedna z wizytówek gminy Gaszowice – XIX- wieczny pałac – doczekała się inwestycji, dzięki której odzyska część dawnego blasku.

Od początku lipca trwają prace remontowo-konserwatorskie. Zakres prac obejmuje: wymianę stolarki okiennej, wzmocnienie stropów, rekonstrukcję posadzek, renowację drzwi oraz parkietu. Odwodnione zostaną także mury pałacu. Wartość inwestycji, to półtora miliona złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 250 tysięcy złotych dotacji, a reszta kwoty pochodzi z budżetu gminy Gaszowice.

Działania Ośrodka Kultury „Zameczek”, który mieści się w murach pałacu, na czas remontu będą odbywać się plenerowo.

Pracownicy Ośrodka Kultury zachęcają do odwiedzania stron na Facebooku Ośrodka Kultury i Stowarzyszenia „Spichlerz”. Mimo prac remontowych, nadal można odwiedzać park oraz wynajmować wiatę z grillem. Kontakt telefoniczny: 507 656 164

Kilka fotografii z wnętrza remontowanego pałacu:

Historia pałacu w Czernicy

Od 1848 do 1945 roku panami Czernicy była rodzina Rothów. Rodzina Rothów zbudowała w Czernicy okazały pałac w stylu neogotyckim. Zbudowano go na miejscu dawnego dworu, wspominanego już w źródłach z XVII wieku. Budynek został wymurowany na rzucie prostokąta, z cegły, na kamiennej podmurówce. Budynek jest jedenastoosiowy, dwukondygnacyjny. Po bokach zamku można zobaczyć wieże, które przed II wojną światową były przykryte hełmami. Pośrodku znajduje się piętrowy ganek. We wnętrzu można podziwiać salę myśliwską z neorenesansowym piecem.

Po II wojnie światowej pałac przeznaczono na siedzibę szkoły, a później na potrzeby bytomskich zakładów mięsnych. W latach 90. zeszłego wieku przeprowadzono gruntowny remont, po którym znalazło w nim swoje siedziby kilka instytucji samorządowych i pozarządowych. W pobliżu pałacu warto także zobaczyć dawną karczmę, która po 1945 roku przez kilka lat – po odpowiedniej adaptacji – pełniła rolę kościoła.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Źródło i zdjęcia: Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz
Źródło: Śląskie Travel

Podcast Subregionu Zachodniego Previous post Podcast Subregionu Zachodniego- Mateusz Marcol
Next post Krwi nie można kupić