bon turystyczny

Bon turystyczny aktywowany

Od 1 sierpnia aktywowane zostały bony turystyczne, które stanową nową formę wsparcia dla polskich rodzin w dobie osłabiającej gospodarkę pandemii COVID-19.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Kto otrzyma bon?

Z bonu skorzystać mogą rodzice z co najmniej jednym dzieckiem. Na każde dziecko, do 18 roku życia, przysługuje jeden bon o wartości 500 zł. Większa kwota, bo aż 1000 zł, przysługuje w przypadku dzieci o stwierdzonej niepełnosprawności.

Bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów i jest wolny od podatku. Przybiera formę dokumentu elektronicznego, który rodzice otrzymają SMS-em lub na adres poczty elektronicznej, w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru. Aby wygenerować przysługujący danej rodzinie bon, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Otrzymany numer należy okazać podczas rezerwacji pobytu albo przy zakwaterowaniu.

Jak wykorzystać bon?

Proces płatności bonem przedstawić można w trzech krokach:
• Podanie numeru bonu turystycznego – 16-cyfrowego numeru bonu;
• Potwierdzenie kodem obsługi płatności – kod ten nadawany jest w chwili aktywacji bonu, otrzymywany drogą mailową, znany tylko uprawnionym osobom, wykorzystywany i ujawniany w trakcie płatności;
• Potwierdzenie kodem SMS – jako potwierdzenie płatności realizowanej z użyciem bonu.

Usługi, których koszty pokrywa bon turystyczny obejmują m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie, na koloniach, wypoczynek agroturystyczny czy obóz harcerski i sportowy. Lista podmiotów, w których można skorzystać z bonu, dostępna jest na stronach:
– www.bonturystyczny.gov.pl
– www.pot.gov.pl
– www.polska.travel

Czy rodzic może skorzystać z bonu?

Czy rodzice zapłacą więc bonem jedynie za dzieci, czy również za siebie? Wątpliwości rozwiewa Polska Organizacja Turystyczna:

Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon. Usługa hotelarska lub impreza turystyczna są świadczone na rzecz dziecka, gdy z usługi hotelarskiej korzysta lub w imprezie turystycznej uczestniczy dziecko, nawet gdy ze względu na jego wiek z jego udziałem nie wiąże się dodatkowa płatność. Warunkiem skorzystania z bonu jest uczestnictwo dziecka, na które bon przysługiwał

Do 1 sierpnia na tą listę usługodawców, którzy respektują płatność bonem, wpisało się ponad 7 tys. przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego. Płatność w zarejestrowanych podmiotach może przyjąć tylko recepcjonista korzystający z przygotowanej przez ZUS aplikacji, dostępnej na stronie.

Płatności za pomocą bonu można dokonywać wielokrotnie, aż do wyczerpania przysługującej kwoty. Bon Turystyczny ważny jest do końca marca 2022 r.

Wątpliwości powstałe w związku z wprowadzeniem bonu turystycznego rozwiać można poprzez kontakt ze specjalną całodobową infolinią, pod numerem telefonu: 22 11 22 111 oraz przesyłać pytania na adres e-mail [email protected].

Autor: Patrycja Jędrzejewska

Źródło: ZUS

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

najpiękniejsza domówka Previous post Pol’and’Rock Festival – trwa najpiękniejsza domówka świata
Podcast Subregionu Zachodniego Next post Podcast Subregionu Zachodniego cz.II