latarnia uliczna

Żory wymieniają latarnie uliczne dzięki wsparciu NFOŚiGW

Żory wymienią 1410 latarni ulicznych wymienia latarnie uliczne dzięki wsparciu NFOŚiGW.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Na 23 ulicach i skrzyżowaniach Żor będzie jaśniej i bezpieczniej, dzięki przedsięwzięciu miasta – wymianie latarni. Latarnie zostaną wymienione na energooszczędne oprawy LED. Zostaną one wyposażone w system inteligentnego sterowania. Miasto zaplanowało także wymianę części słupów, wysięgników i szaf oświetlenia ulicznego oraz fragmentu linii kablowej. Jak mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory:

Zależy nam, żeby nasi mieszkańcy czuli się bezpiecznie i komfortowo poruszając się po mieście. Inwestycje związane z oświetleniem zewnętrznym mają na to znaczący wpływ

Nowe latarnie uliczne pojawią się m.in. na ulicach: Dąbrowskiego, Katowickiej, Lotniskowej, Nad Rudą, Nowopszczyńskiej, Północnej, Polskiej, Pszczyńskiej, Raciborskiej, Rybnickiej, Wodzisławskiej, Stodolnej, al. Armii Krajowej, al. Jana Pawła II, al. Niepodległości i al. Zjednoczonej Europy. Wszystkie prace zaplanowano jeszcze w tym roku.

Po modernizacji oświetlenie stanie się ekologiczne, bardziej oszczędne, ponieważ miasto Żory będzie mogło co roku zaoszczędzić około 400 tysięcy złotych na opłatach za energię elektryczną.

Projekt pn. „Inteligentne oświetlenie w Żorach – poprawa efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego w ramach Programu SOWA” jest realizowany przy wsparciu środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to wsparcie w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach, w ramach programu priorytetowego nr 3.3 „Ochrona atmosfery 3.3. SOWA – oświetlenie zewnętrzne”.

Jak podaje miasto Żory , koszt realizacji projektu to 3 362 200,00 złotych. Warto podkreślić, że oprocentowanie pożyczki wynosi 1% w skali roku, a jej cześć może później zostać umorzona w wysokości do 10% wypłaconej pożyczki.

Zobacz także wiadukt na Żorkiej zostanie zburzony.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

łąka kwietna Previous post Czy Rybnicka zieleń poradzi sobie z suszą? Koszenie traw
maseczki Next post Podarowali maseczki