stanica harcerska

Rozbudowa harcerskiej stanicy w Rybniku

Trwają prace związane z rozbudową stanicy żeglarskiej nad Zalewem Rybnickim. To realizacja zwycięskiego ogólnomiejskiego projektu budżetu obywatelskiego 2018.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Wart milion złotych zwycięski projekt ogólnomiejski budżetu obywatelskiego 2018 obejmował rozbudowę stanicy harcerskiej i dotyczył wykonania części socjalnej obiektu wraz z zapleczem technicznym sprzętu sportowego oraz częścią biurowo-administracyjną. Powstać miały salki szkoleniowe, sala noclegowa, węzeł sanitarny, pola namiotowe oraz pomieszczenie kuchenne umożliwiające wydawanie posiłków w ramach cateringu. Wyposażony w suwnicę oraz pomieszczenie techniczne hangar miał umożliwić bieżącą naprawę i konserwację sprzętu sportowego jednostki. Zgodnie z założeniami, część obiektu miała zostać wykonana jako budynek modułowy, zbudowany z wielu kontenerów socjalno-mieszkalnych. Taki obiekt pozwoliłby na komfortową organizację letnich obozów żeglarskich dla dzieci i młodzieży, imprez sportowych oraz cotygodniowych zajęć.

Realizacja założeń w pierwszej kolejności wymagała opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Wykonawca na jej opracowanie wyłoniony został w postępowaniu przetargowym.

Dokumentacja określiła koszty inwestycji, które znacznie przekroczyły próg finansowy dla projektów ogólnomiejskich (1 mln zł). Upływający czas i przekroczony budżet przewidziany dla projektu w ramach budżetu obywatelskiego uniemożliwiły realizację inwestycji w 2018 roku – mówi Tomasz Cioch pełnomocnik prezydenta ds. inwestycji i gospodarki przestrzennej – Po konsultacji z wnioskodawcami projektu zadanie zostało wprowadzone do budżetu miasta na rok 2019, poza środkami budżetu obywatelskiego. Ze względu na koszty, po rozmowie z drużyną harcerską, która była wnioskodawcą projektu, ograniczyliśmy jego zakres. W pierwszym etapie ujęliśmy budowę jedynie obiektu socjalnego, rezygnując z budowy wiaty i hangaru dla łodzi, te obiekty zostaną zrealizowane w późniejszym terminie. – komentuje Cioch

Przetargi

Pierwsze postępowanie przetargowe w 2019 r. zostało unieważnione, z uwagi na fakt, że cena jedynej złożonej oferty przekroczyła kwotę, którą Miasto przeznaczyło na sfinansowanie zamówienia. W drugim postępowaniu wyłoniono wykonawcę (GRANI-TEC Durczok Paweł i Durczok Anita S.C.), który obecnie realizuje zadanie za 869 610 zł.

Na etapie przygotowywania się do montażu konstrukcji stalowej obiektu z gotowych „kontenerów morskich” stwierdzono potrzebę wzmocnienia elementów konstrukcyjnych, które pozbawione usztywnień, jakimi są ścianki zewnętrzne gotowych kontenerów, nie zapewniałyby bezpieczeństwa użytkowania obiektu.
Konieczne było więc doprojektowanie elementów wzmacniających i usztywniających, czego skutkiem było wykonanie konstrukcji stalowej obiektu w oparciu o projekt zamienny, z pominięciem „szkieletów” kontenerów morskich, z jednoczesnym zachowaniem ich modułowych wymiarów jak również gabarytów całego obiektu. W związku z tą sytuacją, prace realizowanie są z opóźnieniem.

Co już zostało wykonane?

Do tej pory ukończono już montaż konstrukcji, wykonano obudowy ścian i dachu z systemowych płyt warstwowych z rdzeniem z pianki poliuretanowej, zamontowano stolarkę okienną i drzwi zewnętrzne. Wykonano też przyłącze energetyczne. Aktualnie wykonywane są obudowy stropu i posadzki na parterze, trwa rozprowadzanie instalacji wewnętrznych. W niedługim czasie rozpocznie się instalacja ścianek działowych oraz bezodpływowego zbiornika na ścieki sanitarne. Roboty powinny zostać zrealizowane do końca maja.

Jeżeli nie wystąpią jakieś nieprzewidziane sytuacje, wykonawca będzie dążył do tego, by realizowany etap I zakończyć jeszcze w maju. Na procedurę oddania obiektu do użytkowania potrzeba minimum miesiąca; w pierwszej kolejności sanepid i straż pożarna (zajmują stanowisko do 14 dni), później PINB (w optymistycznej wersji te pozostałe 2 tygodnie mogą wystarczyć). Wykonawcy zostały naliczone kary, od których się odwołał i wystosował pismo z kancelarii prawnej, aktualnie prawnicy miasta i wykonawcy są w trakcie analizy sytuacji.

Jeżeli chodzi o projekt z budżetu obywatelskiego, który miał zostać zrealizowany na terenie Parku Wiśniowiec w 2019 roku, ze względu na problemy z wyłonieniem wykonawcy zadania oraz przygotowaniem projektu realizacja jest przewidziana w tym roku. Przetarg na to zadanie zostanie ogłoszony w tym miesiącu.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

logo PGG Previous post Nadchodzą cięcia w górnictwie
Oczytane Miasto Next post BOOKCROSSING, czyli „uwalnianie książek”