60 kilometrów na 60 lat gminy Czerwionka-Leszczyny
Od kilku miesięcy w zaciszu Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach powstawał scenariusz wydarzenia jakie miało miejsce w sobotę, 25 czerwca 2022 r. Grupa osób zaangażowanych w działalność stowarzyszenia „Aktywni Społecznie” oraz organizacje współpracujące pracowały nad tym, aby to wydarzenie było wyjątkowym. M.in. dzięki gminnemu dofinansowaniu możliwe było przygotowanie imprezy na poziomie tych komercyjnych.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
„Sztafeta rowerowa na 60-lecie Czerwionki-Leszczyn”
bo tak brzmi oficjalna nazwa spotkania przyciągnęła prawdziwe tłumy entuzjastek i entuzjastów wycieczek rowerowych. Na starcie pojawiły się całymi rodzinami. Nie zabrakło również przyczepek dla najmłodszych uczestników. W sztafecie udział wzięli członkowie organizacji kolarskich, mieszkańcy, samorządowcy, a nawet poseł na Sejm RP, Pan Marek Krząkała.
Zapisy uczestników do ostatnich chwil przyjmowała Wiola Grzybek przy wsparciu swojej rodziny.
Sztafeta ruszyła dokładnie o godzinie 9:00 z placu przy Zameczku w Leszczynach. Sygnał do startu dali członkowie „Aktywnych Społecznie” na czele z prezesem stowarzyszenia, Marcinem Stempniakiem. Kolorowy peleton ruszył w kierunku Książenic by zaliczyć pierwszy punkt kontrolny przy budynku OSP. Już wtedy wiadomo było, że warunki tego dnia będą dość trudne. Mimo tego otwierający peleton Artur Bednarz (Aktywni Społecznie) z optymizmem patrzył ma liczne chmury, dające chwilową ulgę w upale.
Czuchów, a później „skatepark” w Czerwionce
Z Książenic sztafeta udała się do Czuchowa, gdzie przemknęła obok zameczku. Następnie skierowała się do centrum Czerwionki. Tam w okolicach fontanny z symbolem gminy, w błogim cieniu okolicznych drzew, uczestnicy rajdu skorzystali z zaplanowanej przerwy.
Każdy w swoim tempie
Zasadniczą ideą sztafety była jej uniwersalność. Nikt nikomu nie narzucał tempa, a peleton zamykany był przez zaprawionych w wyprawach członków PTTK. Na tym etapie pojawili się już wyraźni liderzy, którzy na mecie pojawili się z godzinnym wyprzedzeniem w stosunku do zasadniczej grupy uczestników.
Kierunek wschód
Z Czerwionki grupa rowerowa udała się do Dębieńska by tam przemknąć obok remizy OSP Dębieńsko Wielkie i dalej Aleją Kasztanową udać się w kierunku Góry Ramża. Trudny odcinek spowodował dalsze rozwarstwienie uczestników, jednak większość z nich spotkała się ponownie przy drewnianym kościele w Bełku.
Czas na Pojezierze Palowickie
Po krótkiej przerwie uczestnicy ruszyli w trudnych warunkach w kierunku Palowic. Tam mogli cieszyć oczy pięknymi okolicznościami przyrody, podążając w kierunku Szczejkowic. Dalej udali się do Stanowic w okolicy restauracji „Rogowa” by skierować się do ostatniego punktu kontrolnego tej wyprawy – kościoła w Przegędzy.
Meta przy zameczku w Leszczynach
Podczas gdy rowerzyści pokonywali ostatni odcinek trasy, ma miejscu czekali już na nich organizatorzy oraz przygotowane przez nich atrakcje. Wśród nich:
Pokazy i konkursy organizowane przez OSP Leszczyny oraz OSP Dębieńsko Stare, w tym miasteczko ruchu i tor przeszkód.
Dmuchańce i huśtawki.
Punkt gastronomiczny zorganizowany przez „Bar Pod Lasem”.
Bazarek dla Krzysia, o którego powrót do zdrowia był jednym z celów tego wydarzenia. W ramach akcji udało się zebrać 310,60 zł, co pozwoli sfinansować prawie 5 godzin rehabilitacji Krzysztofa Najdowskiego.
Stoiska specjalistycznego sklepu „Rowersport”, który ufundował część nagród w konkursach.
Zimne napoje mrożone i animacje dla dzieci.
W granicach godziny 15-tej na mecie pojawiła się największa grupa uczestników.
Oczekującym na miejscu mieszkańcom czas umilił Pan Marian Ucherek, który wygłosił interesujący wykład o historii gminy i Zameczku w Leszczynach.
W między czasie teren obchodów 60-lecia gminy odwiedził Burmistrz Pan Wiesław Janiszewski, który skierował swe słowa do mieszkańców, organizatorów oraz uczestników rajdu.
Były też konkursy organizowane przez PTTK „Ramża” oraz stowarzyszenie „Aktywni Społecznie”.
Specjalne wystąpienie na temat bezpieczeństwa miał też policjant dzielnicowy, Pan Grzegorz Trzaskalik.
Wielkie brawa i uznanie
Uczestnicy wydarzenia z okazji 60-lecia gminy Czerwionka-Leszczyny zasługują na uznanie za zaangażowanie i przejazd trasy w trudnych warunkach. Uśmiechy z twarzy poszczególnych rowerzystek i rowerzystów nie znikały. Wielkie brawa!
Partnerzy wydarzenia:
Aktualizacja: dodajemy relację filmową z wydarzenia:
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
2 thoughts on “60 kilometrów na 60 lat gminy Czerwionka-Leszczyny”