Rekultywacja hałd

Uczyniliśmy krok w dobrą stronę w sprawie rekultywacji hałd w Czerwionce

9 lipca 2025 roku na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, radni Czerwionki-Leszczyn jednogłośnie odrzucili stanowisko burmistrza w zakresie odrzucenia uwagi mieszkańców dotyczącej skrócenia tymczasowego sposobu zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów na obszarze w rejonie zwałów w obrębie Dębieńsko.

Co to oznacza dla „walczących” mieszkańców?

Konsekwencje tego głosowania są korzystne dla mieszkańców, bo pierwotny termin 5 lat zostanie zmieniony na 3 lata. Jednocześnie wszyscy radni poparli postulaty mieszkańców o zakazie handlu kruszywem budowlanym, materiałami sypkimi i opałem oraz zakazu lokalizowania działalności związanych z gospodarowaniem odpadami.

Manipulacje

Niestety, pojawiają się już manipulacje i nieprawdziwe oskarżenia ze względu różnorodność składanych uwag i wniosków mieszkańców, natomiast w ramach 248 głosowań nad różnymi uwagami, najważniejszy jest efekt opisany powyżej – odrzuciliśmy stanowisko Burmistrza i poparliśmy postulaty części mieszkańców w ramach „korzystnego kompromisu”.

To pierwszy krok od dłuższego czasu, gdzie realnie widać wpływ aktywnych mieszkańców na planowanie tego obszaru dla ograniczenia działalności spółki, która od wielu lat prowadzi na zwałach eksploatację przy jednoczesnym zwożeniu znacznych ilości surowców z innych zakładów. Mieszkańcy gminy, mogą mieć zatem powody do zadowolenia, choć to dopiero początek drogi do skutecznego i trwałego zakończenia wielu uciążliwości wynikających z funkcjonowania spółki na zwałach. Następnym zadaniem, które w konsekwencji przedmiotowego głosowania radni będą postulować u włodarzy gminy (mam taką nadzieję jako pomysłodawca tej idei), będą działania zmierzające w kierunku ustalenia i zdiagnozowania obecnego etapu podejmowanych działań przez spółkę na obszarze zwałów oraz dalszej analizy i wypracowania planu działania, w tym harmonogramu zadań dla realizacji zleconych przez gminę podmiotowi zobowiązań na podstawie aktualnej umowy.

Osobiście jestem zadowolony z podjętych decyzji na głosowaniach do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny obejmującego obszar w rejonie zwałów w obrębie Dębieńsko, przede wszystkim z powodu, że to stanowisko mieszkańców wzięło górę nad interesem przedsiębiorstwa. To jest również efekt wielu spotkań, stanowisk i apelów strony społecznej w kierunku rządzących, którzy muszą wsłuchiwać się w głosy mieszkańców i wyborców, którzy to nam powierzyli swoje sprawy.

Podziękowania

Bardzo chcę podziękować wszystkim, którzy nie stracili zapału, determinacji i wiary, że w grupie siła, bo ok. 1200 osób podpisanych na zeszłorocznej petycji, kilkaset osób zgłaszających uwagi do planu czy dziesiątki mieszkańców podpisywanych na wnioskach to Wasz sukces. Niestety, jednocześnie ubolewam, że okres w którym moglibyśmy już wcześniej zdecydować o priorytetach dla naszych mieszkańców został częściowo utracony. W poprzednich latach wielokrotnie dopominałem się o zmniejszenie zwożonych odpadów na teren naszej gminy (co można oczywiście potwierdzić m.in. z zapisów z protokołów), jednakże nie było woli i większości w tym zakresie wśród zarządzających gminą. Dzisiaj jestem usatysfakcjonowany, że 19 radnych zagłosowało podobnie i efekt został osiągnięty, tj. kluczowe uwagi mieszkańców zostały uwzględnione. Jest to kolejna lekcja dla moich koleżanek i kolegów samorządowców, że należy wzmocnić mechanizmy partycypacyjne, oparte na współpracy z mieszkańcami i jeszcze bardziej wsłuchiwać się w różne postulaty, wnioski i uwagi.

Badania

Dodatkowo warto wspomnieć, iż z pozyskanych informacji od najbardziej zainteresowanych mieszkańców, dochodzą również sygnały, iż zlecone zostały badania fizykochemiczne i ekotoksyczne w zakresie materiałów występujących w okolicy terenów zwałów. Planowane są również zawiadomienia do instytucji i organów działających w zakresie ochrony środowiska, jak np. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w celu zbadania trwających procesów rekultywacji tego obszaru. Tak właśnie działa społeczeństwo obywatelskie, tj. inicjuje, współpracuje i determinuje osoby wybrane do zarządzania wspólnotą.

Moją intencją jest doprowadzenie do realizacji działań zmierzających do właściwej rekultywacji zdegradowanych terenów zwałowiska po byłej kopalni KWK „Dębieńsko” w sposób transparentny, przejrzysty i zrównoważony. Bieżąca komunikacja i współpraca burmistrza, radnych i przedstawicieli strony społecznej w ww. temacie oraz przeprowadzenie swoistego audytu dotychczasowych zadań zrealizowanych przez spółkę na bazie obowiązujących warunków i zasad współpracy z gminą to kierunek, w którym powinniśmy zmierzać dla osiągnięcia pozytywnych rezultatów. Rekomenduję równocześnie wspólne opracowanie harmonogramu działań i mapy drogowej dla wskazanego przedsięwzięcia, w zakresie zrealizowania projektu zgodnego z potrzebami i oczekiwaniami gminy i mieszkańców, tj. wypracowania kompromisowego rozwiązania dla wszystkich stron, społeczności gminnej, władz samorządowych i podmiotu gospodarczego. Zabezpieczenie tego obszaru przed różnego rodzaju zagrożeniami, zminimalizowanie uciążliwości dla mieszkańców i finalne doprowadzenie do przyszłego zagospodarowania terenu zwałów pod nowe funkcje i zadania są wyznacznikami partnerskiego zwieńczenia długotrwałych konfliktów. Dobrem wspólnym dla tego przedsięwzięcia niech będzie wspólny mianownik dla funkcji społecznej, środowiskowej i gospodarczej omawianego obszaru naszej małej ojczyzny, Czerwionki-Leszczyn.

Pozostając w kontakcie, życzę nam wszystkim, mieszkańcom Czerwionki-Leszczyn dobrej współpracy i
aktywności dla wdrażania dobrych warunków życia dla nas wszystkich.


Z pozdrowieniami,
Marcin Stempniak
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach

Marcin Stempniak
Prezes Stowarzyszenia ASy- Marcin Stempniak

Zdjęcie: screen z sesji RR

Grill Run Fun part 2 Previous post Zdjęcia Grill+Run=Fun część 2