Powstały biblioteczki plenerowe. Szybko zniszczono jedną z nich
W ramach projektu „Podziel się książką” w Czerwionce- Leszczynach pojawiły się biblioteczki plenerowe, w których można znaleźć ”niechciane książki”. Mieszkańcy przekazali ich ponad 200. Inicjatywa została oparta na zasadzie bookcrossingu.
Czym jest bookcrossing?
Najprościej mówiąc, to zostawienie przeczytanych książek w miejscach publicznych, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Zadaniem tego jest popularyzowanie czytelnictwa i dzieleniem się lubianymi przez nas utworami literackimi.
Projekt „Podziel się książką” dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie-Funduszu Lokalnego Ramża i z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Redukowania Bierności oraz grupa biegowa Luxtorpeda, a samą pomysłodawczynią Jesika Kielesińska.
W ramach projektu na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny zostało umieszczonych 5 biblioteczek plenerowych w centralnych punktach Gminy oraz w min. 3 sołectwach. Są to:
– Palowice-okolice OSP Palowice
– Bełk-na Słonecznym Placu
– Książenice- Mini Ogród Botaniczny
– Czerwionka-Leszczyny – teren placu rekreacyjnego
– Dzielnica Leszczyny – teren parku przy ul. Sportowej
Projekt piękny, bo edukuje i zachęca do oddawania zamiast wyrzucania niepotrzebnych książek. Niestety nie każdy potrafił docenić działania i czas młodej osoby.
– Dlaczego nie potraficie uszanować cudzej pracy włożonej w powstanie tej biblioteczki? Dlaczego ludzie, którzy dzielą się między sobą literaturą, tracą, a nie zyskują? Nie interesuje cię literatura – przejdź obojętnie. Nie niszcz! Pozwól innym dzielić się tym, czym lubią
– apelowała na swoim facebook’owym profilu Jesika, po dewastacji jednej z biblioteczek.
To ta w parku leśnym została zniszczona kilka dni po oddaniu do użytku.
Jeśli jesteś świadkiem takich zdarzeń, reaguj.