Płonie największy park narodowy w Polsce

Pożar w największym parku narodowym w Polsce – w Puszczy Biebrzańskiej, wybuch rano 20 kwietnia.

Biebrzański Park Narodowy stanął w ogniu. Giną ostoje setek gatunków ptaków, a także łosi i rysi. Strażacy przegrywają walkę z żywiołem, który błyskawicznie rozprzestrzenia się trawiąc unikatowe torfowiska.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Puszcza jest jednym z 23 parków narodowych, tym największym, który ma przeszło 500 km2 i obejmuje cenne siedliska nad Biebrzą, jak i samą rzekę. Park utworzono jesienią 1993 roku i jest jedną z europejskich perełek, odwiedzanych przez wielu naukowców.

Jak informuje Andrzej Grygoruk, dyrektor Parku, sytuacja jest tragiczna, bo pożar błyskawicznie się rozprzestrzenia z powodu porywistego wiatru i silnej suszy.

Skomplikowana akcja gaśnicza

Płoną torfowiska, które są niezwykle trudne do gaszenia. Torf tli się od spodu, a nie na powierzchni, w dodatku wydziela bardzo nieprzyjemną woń. Wydaje się, że ogień został zduszony, ale pojawia się podmuch wiatru, wybucha na nowo. Jego opanowanie może zająć całe tygodnie.

Powierzchnię pożaru oszacowano na ok. 6 tys. hektarów, w akcji gaśniczej uczestniczy 186 strażaków w 37 wozach ratowniczo- gaśniczych.

W akcji uczestniczą cztery samoloty, dwa dodatkowe są w drodze, lecą z Mielca. Zaangażowali się również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Samolot patrolowy skierował w rejon pożaru również minister obrony. 

W akcji uczestniczą już cztery gaśnicze dromadery M18B – po dwa z Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Olsztynie, dziś (środa) wysyłamy dodatkowo z lądowiska w Brynku nowoczesny śmigłowiec gaśniczy airbus AS350 (eurocopter) z RDLP w Katowicach – mówi rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Na miejscu są też m.in. trzy lekkie samochody patrolowo-gaśnicze z nadleśnictw Augustów, Rajgród i Knyszyn.

Dobra informacja jest taka, na ten moment, że na 6 tys. ha, które spłonęły albo są zajęte ogniem, już się dalej ten pożar nie rozprzestrzenia – powiedział minister środowiska Michał Woś, który dziś po południu przed konferencją wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Jest pełne finansowanie akcji gaśniczej

Ministerstwo i Lasy Państwowe miały przekazać 0,5 mln zł na ten cel. Premier zdecydował o przekazaniu dodatkowych środków z budżetu państwa na akcję.

Jak mówi rzeczniczka Lasów Państwowych koszty użycia (od poniedziałku) samolotów i pojazdów gaśniczych LP w BPN sięgają obecnie pół mln zł. Zapewniła, że zarówno te koszty jak i kolejne, aż do zakończenia akcji, pokrywają LP.

W 2019 r. w całym kraju wybuchło blisko 9,2 tys. pożarów lasów

Według statystyk leśników (dane na początek tego tygodnia), od początku roku w Polsce wybuchło w lasach 2,7 tys. pożarów. 75% z nich miało miejsce w kwietniu.

W 2019 r. w kraju wybuchło blisko 9,2 tys. pożarów lasów, o prawie 25% więcej niż rok wcześniej, i ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2017.

Jak poinformowała Malinowska, co roku na ochronę lasów przed ogniem LP przeznaczają ponad 100 mln zł. Prawie 30% pochłaniają koszty czarterowania ponad 40 samolotów patrolowych i gaśniczych oraz kilku śmigłowców.

Michał Woś zapewniał, że choć sytuacja jest dynamiczna, to w tej chwili jest kontrolowana. Ten pożar nie powinien już się dalej rozprzestrzeniać – dodał.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Interwencja Lokalsów Previous post Remont ulicy Furgoła i znikający chodnik
Next post Pożar hali w Rybniku

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds