Płonie las w pobliżu Czarnobyla

Jakby było mało nam problemów z pandemią to w jej cieniu Ukraina walczy z kolejnym wielkim zagrożeniem. Od ponad tygodnia płonie las w pobliżu Czarnobyla.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


To było podpalenie

Zgłoszenie w sprawie pożaru wpłynęło do ukraińskich służb w sobotę 04.04.2020 po godzinie 13:00 czasu lokalnego). Las wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu płonął w pobliżu miejscowości Wołodymyriwka w obwodzie kijowskim.

Śledczy ustalili, że pożar był wywołany celowo podał serwis „New Europe”. W związku z tym wszczęto dochodzenie. W tej sprawie zatrzymano 27-letniego mieszkańca ukraińskiej wsi Rahivka, który przyznał się do winy

Mężczyzna wyjaśnił, że dla zabawy podpalił trawę oraz śmieci w trzech miejscach. Po chwili wiatr rozniósł ogień, a 27latek nie był w stanie go samodzielnie ugasić.

Największy pożar od czasów wybuchu

W gaszeniu uczestniczy 326 osób i 84 pojazdy (w tym 6 samolotów lub śmigłowców). Płonie las w pobliżu Czarnobyla, jednak nie zanotowano wzrostu poziomu promieniowania. Strażacy muszą jednak stosować środki ochrony osobistej gdyż wzrosło jednak stężenie radionuklidów w powietrzu na linii ognia.

Ogień wdarł się w granice miasta Czarnobyl, w jego północnej części na ulicy Kirowa- podaje serwis Napromieniowani.pl. Płonie również port rzeczny, gdzie znajdują się barki używane w likwidacji skutków katastrofy z 1986 roku.

Ogień wdarł się również w okolice punktu kontrolnego Lelew. Prawdopodobnie pali się również sama wioska oraz okoliczny ośrodek wczasowy „Szmaragdowy”.

Ogień rozprzestrzenia się nie tylko w kierunku południowym, ale również północnym. Powoli wdziera się już do Czerwonego Lasu będącego najbardziej skażonym miejscem w Strefie. Linia ognia znajduje się też tylko 3 kilometry od miasta Prypeć.

-informuje Napromieniowani.pl

W jednym z większych pożarów w zachodniej części Strefy płoną opuszczone wioski Buda oraz Buda-Warowicze, a ogień nieubłaganie zmierza do opuszczonego miasta Wilcza.

Wiele wskazuje na to, że będzie to największy pożar w historii Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej.

Czy grozi nam niebezpieczeństwo?

Wczoraj spłonęła część zamieszkanej wioski Ługowniki oraz Stara Markówka. Wioski te znajdują się na terenach wyłączonych ze Strefy Zamkniętej. Mieszka w nich często kilka czy kilkanaście osób – prawie zawsze starszych.

Pożar w tej strefie od lat boją się wszyscy znawcy tematu. Jest to najbardziej skażona strefa na świecie. Oficjalnie, w wyniku przeprowadzenia akcji oczyszczania skażonej strefy Czerwony Las został zrównany z ziemią przy pomocy buldożerów, a napromieniowane drzewa zakopano w tzw. cmentarzysku odpadów promieniotwórczych. Jednak w rzeczywistości prace zostały wstrzymane, gdy z gleby przerzucanej przez maszyny zaczęły wydostawać się ogromne dawki promieniowania.

Wzniecenie pyłów do atmosfery może znów spowodować rozprzestrzenianie się promieniowania na pozostałą część Ukrainy i Europy. Czy znów grozi nam zagrożenie jak w kwietniu 1986 roku? Zapytaliśmy o to prowadzących serwis Napromieniowani.pl

Zagrożenia dla Polski nie ma. Wiatr zwiewa dym w kierunku południowym, czyli nad Kijów, jednak i tam nie notuje się podwyższonego poziomu promieniowania. Oczywiście, faktem jest, że ogień powoduje uwolnienie do atmosfery radionuklidów, jednak tylko część, a to, co uleci, rozrzedza się w powietrzu dość szybko. Zagrożenie jest tylko dla strażaków gaszących najbardziej radioaktywne tereny. Poza tym, nie ma powodów do obaw.

Napromieniowani.pl dla serwisu Lokalsi.net

Co w sytuacji gdy zapłonie Czerwony Las? Czy wtedy również możemy być spokojni?

Nawet wtedy nie powinno nic groźnego dotrzeć do Polski. Radiacja jest tam wysoka, ale nieporównywalnie mniejsza od tej w 1986 roku, więc nie można porównywać skali tych wydarzeń nawet. Jest to zagrożenie raczej o charakterze lokalnym

informują nas Napromieniowani.pl

Fot. Державне агентство України з управління зоною відчуження

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

targowisko Previous post Otwarcie targowiska przy Hallera
wstrząs Rybnik Next post Wstrząs w Rybniku

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds