Nadchodzą cięcia w górnictwie
O tym, że Polskie górnictwo zmaga się z wieloma kwestiami, wiemy już od lat. Teraz do dużej puli problemów doszła pandemia. Nadchodzą cięcia w górnictwie.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
O tym, że pandemia zmieniła naszą rzeczywistość nikomu nie trzeba mówić. Każda branża zmaga się teraz z utrudnieniami. Jeżeli problemy istniały przed pandemią, to teraz tylko się nasilają. Tak jest i w przypadku spółki PGG, która szuka oszczędności i decyduje się na cięcia.
Problemy Spółki Węglowej
Ostatnio pisaliśmy o nowych infoliniach dla pracowników PGG, gdzie mogą się oni skontaktować z lekarzami i uzyskać pomoc. Infolinia powstała ze względu na coraz większą liczbę zarażonych. Osób zarażonych koronawirusem i pracujących na kopalniach w całej Polsce z każdym dniem przybywa. Niektóre kopalnie musiały zdecydować się na wstrzymanie wydobycia. W ostatnim czasie Polska Grupa Górnicza przeprowadziła wiele spotkań, mających na celu przygotowanie programu naprawczego. Konsultacje trwały bardzo długo, często bez porozumienia z związkami. Spółka zmaga się nie tylko koronawirusem. Grozi jej także upadłość. Podano nawet wstępny termin ogłoszenia upadłości na 20 lipca tego roku.
Jest porozumienie, ale tylko na miesiąc
Nadchodzą cięcia w górnictwie. Po wielu negocjacjach udało się podpisać porozumienie pomiędzy Zarządem PGG a związkowcami. Rozwiązaniem jest wprowadzenie czterech dodatkowych dni wolnych od pracy we wszystkich kopalniach spółki w każdy piątek do końca miesiąca. Dni te nie będą opłacane. Osoby, które będą pracowały tego dnia nie dostaną wynagrodzenia, dostaną natomiast dzień wolny od pracy w innym terminie. Wszystkie te zmiany oznaczają ograniczenie wydobycia węgla oraz obniżenie wynagrodzenia o 20%. 10 czerwca zarząd PGG S.A. ma także ogłosić plan działania spółki do końca tego roku.
Tarcza antykryzysowa
Działania spółki mają na celu możliwość ubiegania się o pomoc dofinansowania w ramach rządowego programu tarczy kryzysowej. Spółka PGG będzie mogła wnioskować o ponad 70 mln zł miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń z Funduszu Świadczeń Pracowniczych.
Zarząd PGG wyraził także zadowolenie z porozumienia.
Jak podaje spółka na swojej stronie:
Potrzebę obniżenia wymiaru czasu pracy w PGG S.A. uzasadniono w dokumencie spadkiem obrotów gospodarczych, który wystąpił w spółce w następstwie epidemii COVID-19.
Fot. PGG
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?