Lodówka społeczna we Wspólnym Stole

Lodówka społeczna we Wspólnym Stole

Lodówka społeczna działa już przy „Wspólnym stole” na ul. Zebrzydowickiej 30/3. Tzw. „Jadłodzielnia” została przeniesiona z placu przy kościele Ojców Franciszkanów na ul. Wodzisławskiej.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Lodówkę w nowej lokalizacji ustawili pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku i Rybnickich Służb Komunalnych. W prace byli również zaangażowani podopieczni i wolontariusze „Wspólnego Stołu”.
„Wspólny stół” to miejsce, w którym każdy może przygotować ciepły posiłek i spokojnie go zjeść. Lokal wyposażony jest w podstawowe sprzęty przydatne podczas gotowania i zaopatrywany w produkty spożywcze umożliwiające przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Można przynieść tam gotowy posiłek albo podzielić się produktami, z których można coś ugotować. Do dyspozycji użytkowników jest również wspólny kącik przeznaczony do odpoczynku, poczytania na miejscu książek i magazynów, czy skorzystania ze stanowiska komputerowego.

Idea Jadłodzielni

Właśnie w te założenia doskonale wpisuje się idea „Jadłodzielni” – ustawionej przed drzwiami „Wspólnego Stołu” lodówki, do której w każdej chwili można przynieść jedzenie, z którego z kolei będzie mógł skorzystać ktoś potrzebujący.
To właśnie zbieżność w zakresie idei pomocy osobom potrzebującym w przygotowaniu posiłku zdecydowała o przeniesieniu lodówki do nowej lokalizacji, która ponadto, dzięki koordynacji pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, pozwala na sprawniejsze funkcjonowanie „Jadłodzielni”, w tym np. dbanie o czystość wokół niej. Za wyborem nowego miejsca przemawiał również fakt, iż jest to miejsce otwarte, często uczęszczane przez mieszkańców, dobrze oświetlone i w pobliżu jednej z głównych ulic Rybnika. Docelowo pojawi się tam również monitoring.

Zgodnie z planem, przed drzwiami Wspólnego Stołu została usadowiona społeczna lodówka. Nasi podopieczni stanęli na wysokości zadania. To nieoceniona pomoc. Dodatkowo pojawiła się pierwsza i nie ostatnia donica, w której zasadzono nowalijki. W zależności od warunków atmosferycznych będą dosadzane kolejne rośliny. A po pracy przyszedł czas na ciepły posiłek.

poinformowali na facebookowym profilu animatorzy Wspólnego Stołu.
Wspólny stół

Przypominamy, że Wspólny Stół, miejsce przyjazne dla osób potrzebujących, w którym nie tylko można przygotować posiłek, ale również otrzymać fachową pomoc, poza wydarzeniami organizowanymi przez instytucje, organizacje i stowarzyszenia, działa trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki, w godz. 15.00 – 18.00. Sama „Jadłodzielnia” jest zaś całodobowa! Miasto zachęca do dzielenia się jedzeniem – nie marnujmy przygotowanych posiłków i produktów!

Każdy może zostawić w lodówce nadwyżkę jedzenia, a potrzebujący mogą z niego korzystać. Prosimy, aby na zostawianym w lodówce jedzeniu była data jego sporządzenia

informują pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku.

Informacja i zdjęcie: UM Rybnik

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Budowa drogi wstrzymana Previous post Budowa drogi wstrzymana
Next post Uruchomiono tymczasowy wiadukt na ul. Mikołowskiej w Rybniku