Kolumbia

„Kolumbia – serce świata”. Spotkanie online z Dominikiem Bacem

13 listopada o godzinie 18.00 Gminne Centrum Kultury w Nędzy zaprasza do udziału w spotkaniu „Kolumbia – serce świata”, on-line z Dominikiem Bacem.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Aby zostać uczestnikiem bezpłatnego wydarzenia, należy w dniu spotkania kliknąć na link .

Spotkanie odbywa się w ramach inicjatywy „Tutaj i na krańcach świata – poznaj zwyczaje, poznaj kulturę”, realizowanej w ramach projektu „Przystanek Kulturalny Nędza”. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2020”.

Kolumbia – serce świata

Kolumbia jest nazywana klejnotem Ameryki Południowej. Przez dziesięciolecia izolowana przez sytuację polityczną, dzisiaj jest odkrywana na nowo. Ostrzegano Was przed Kolumbią ? Uważajcie ! Slogan turystyczny Kolumbii brzmi: „Jedyne ryzyko, że będziesz chciał zostać!”

Serce Świata to zdjęcia i opowieść z kilkunastu wypraw przez Kolumbię, która jest globem w miniaturze: rajskie plaże Karaibów, dzikie dżungle wybrzeża Pacyfiku i Amazonii, bezkresne sawanny Llanos, kolonialne miasta, ośnieżone szczyty Andów, najlepsza kawa a przede wszystkim wspaniali ludzie na każdym kroku jeszcze nie skażeni masowa turystyką. Dotrzemy do wiosek Indian Kuna i Embera w przesmyku Darien, Indian Wayuu na pustynnym półwyspie Guajira, czy nomadów Amazonii Nukak Maku.
Odbędziecie też wyprawę w góry Sierra Nevada de Santa Marta, najwyższe nadmorskie pasmo górskie na świecie, wyrastające w odległości zaledwie 40 km od brzegów Morza Karaibskiego. Zamieszkują ją Indianie Kogi, Wiwa i Arhuaco określający siebie mianem „Strażników Ziemi”. Są oni spadkobiercami prekolumbijskiej cywilizacji Tayrona, która 500 lat temu oparła się najazdowi konkwistadorów, skrywając się niedostępnych górach. Do dziś żyją w podobny co przed wiekami sposób, mimo nierównego starcia z cywilizacją.

Do minimum ograniczają kontakty ze światem zewnętrznym i rzadko dopuszczają do siebie przybyszów. Góry, których szczyty wznoszą się na ponad 5700 m.n.p.m. to dla Indian odbicie całej Ziemi – lustro, w którym przegląda się ludzkość. W górach znajdują się tez ruiny prekolumbijskich budowli, zaginionego miasta Ciudad Perdida – nazywanego kolumbijskim Machu Picchu. Serce Świata to niezwykła podróż w czasie i do wnętrza nas samych, w poszukiwaniu wartości i energii życia oraz zapomnianej wiedzy o równowadze naszej planety i uniwersalnej filozofii.

Goście

Claudia Cardenas i Dominik Bac to para zakochana w Kolumbii. Poznali się w 2003 roku, gdy Dominik opływał pod żaglami Amerykę Południową. Od tego czasu podróżują już razem. Po kilku latach spędzonych na wyprawach pod żaglami na zimnych i ciepłych wodach, skupili się na odkrywaniu Kolumbii. Ich pasją są Indianie żyjący w niezmieniony od wieków sposób. Mieszkają w Polsce, ale kilka miesięcy w roku spędzają w Kolumbii, gdzie organizują wyprawy, wyjazdy turystyczne i pomagają polskim firmom w wejściu na rynek tego kraju. Gdy są w Polsce prezentują Kolumbię na festiwalach i pokazach podróżniczych.

Claudia Cardenas – urodzona w sercu kolumbijskich Los Llanos z zawodu architekt, a w Polsce lektor języka hiszpańskiego. Pasjonatka podróży, w których najważniejsze są dla niej spotkania z ludźmi i odkrywanie różnic między kulturami. Zaraża optymizmem i miłością do rodzinnej Kolumbii. Uczestniczyła w wyprawach żeglarskich QNT Northwest Passage i Cape Horn Antarctica wyróżnionych Kolosem 2007 i National Geographic Traveller. Wspólnie z Dominikiem organizuje wyprawy, odwiedzając żyjące pierwotnie plemiona indiańskie. Założone przez nią w Kolumbii biuro podróży organizuje autorskie wyjazdy w Kolumbii i Ameryce Południowej. W Polsce współpracuje z firmami wchodzącymi na rynek Kolumbii. Prowadzi blog, gdzie opowiada o kulturze i życiu w Kolumbii oraz szkołę języka hiszpańskiego Club de Espanol w Gliwicach i online. W Akademii Odkrywcy im.Tony Halika prowadzi wykłady dla dzieci i młodzieży.

Dominik Bac – Kapitan jachtowy, przewodnik wypraw i fotograf. Od lat podróżuje lądem i pod żaglami, czego efektem są fotografie i relacje z 6 kontynentów. Na jachcie „Stary” opłynął Amerykę Północną i Amerykę Południową, pokonując przylądek Horn i Przejście Północno-Zachodnie, co zostało wyróżnione dwukrotnie Kolosem, I Nagrodą Rejs Roku, Nagrodą im.Andrzeja Zawady, a także National Geographic Traveller. Wspólnie z Claudią prowadzą Agencję Wypraw Grupa Outdoor, organizującą wyjazdy do Ameryki Łacińskiej m.in Kolumbii, Ekwadoru, Panamy, Kostaryki, Peru oraz rejsy żeglarskie na Morzu Śródziemnym, Karaibach i rejonach polarnych. W czasie wolnym lubią docierać do żyjących zgodnie z dawnymi zwyczajami plemion Indian. Dominik jest wykładowcą Akademii Odkrywcy im.Tony Halika gdzie przybliża Świat młodym odkrywcom.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

“Mała pszczoła – Wielki problem” – sobotnie warsztaty w Nędzy

zniszczenia fontanny Previous post Poszukiwany wandal. Policja publikuje zdjęcia
paralotniarz Next post Paralotniarz „pod wpływem” spadł z dużej wysokości