Kolumbia

„Kolumbia – serce świata”. Spotkanie online z Dominikiem Bacem

13 listopada o godzinie 18.00 Gminne Centrum Kultury w Nędzy zaprasza do udziału w spotkaniu „Kolumbia – serce świata”, on-line z Dominikiem Bacem.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Aby zostać uczestnikiem bezpłatnego wydarzenia, należy w dniu spotkania kliknąć na link .

Spotkanie odbywa się w ramach inicjatywy „Tutaj i na krańcach świata – poznaj zwyczaje, poznaj kulturę”, realizowanej w ramach projektu „Przystanek Kulturalny Nędza”. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2020”.

Kolumbia – serce świata

Kolumbia jest nazywana klejnotem Ameryki Południowej. Przez dziesięciolecia izolowana przez sytuację polityczną, dzisiaj jest odkrywana na nowo. Ostrzegano Was przed Kolumbią ? Uważajcie ! Slogan turystyczny Kolumbii brzmi: „Jedyne ryzyko, że będziesz chciał zostać!”

Serce Świata to zdjęcia i opowieść z kilkunastu wypraw przez Kolumbię, która jest globem w miniaturze: rajskie plaże Karaibów, dzikie dżungle wybrzeża Pacyfiku i Amazonii, bezkresne sawanny Llanos, kolonialne miasta, ośnieżone szczyty Andów, najlepsza kawa a przede wszystkim wspaniali ludzie na każdym kroku jeszcze nie skażeni masowa turystyką. Dotrzemy do wiosek Indian Kuna i Embera w przesmyku Darien, Indian Wayuu na pustynnym półwyspie Guajira, czy nomadów Amazonii Nukak Maku.
Odbędziecie też wyprawę w góry Sierra Nevada de Santa Marta, najwyższe nadmorskie pasmo górskie na świecie, wyrastające w odległości zaledwie 40 km od brzegów Morza Karaibskiego. Zamieszkują ją Indianie Kogi, Wiwa i Arhuaco określający siebie mianem „Strażników Ziemi”. Są oni spadkobiercami prekolumbijskiej cywilizacji Tayrona, która 500 lat temu oparła się najazdowi konkwistadorów, skrywając się niedostępnych górach. Do dziś żyją w podobny co przed wiekami sposób, mimo nierównego starcia z cywilizacją.

Do minimum ograniczają kontakty ze światem zewnętrznym i rzadko dopuszczają do siebie przybyszów. Góry, których szczyty wznoszą się na ponad 5700 m.n.p.m. to dla Indian odbicie całej Ziemi – lustro, w którym przegląda się ludzkość. W górach znajdują się tez ruiny prekolumbijskich budowli, zaginionego miasta Ciudad Perdida – nazywanego kolumbijskim Machu Picchu. Serce Świata to niezwykła podróż w czasie i do wnętrza nas samych, w poszukiwaniu wartości i energii życia oraz zapomnianej wiedzy o równowadze naszej planety i uniwersalnej filozofii.

Goście

Claudia Cardenas i Dominik Bac to para zakochana w Kolumbii. Poznali się w 2003 roku, gdy Dominik opływał pod żaglami Amerykę Południową. Od tego czasu podróżują już razem. Po kilku latach spędzonych na wyprawach pod żaglami na zimnych i ciepłych wodach, skupili się na odkrywaniu Kolumbii. Ich pasją są Indianie żyjący w niezmieniony od wieków sposób. Mieszkają w Polsce, ale kilka miesięcy w roku spędzają w Kolumbii, gdzie organizują wyprawy, wyjazdy turystyczne i pomagają polskim firmom w wejściu na rynek tego kraju. Gdy są w Polsce prezentują Kolumbię na festiwalach i pokazach podróżniczych.

Claudia Cardenas – urodzona w sercu kolumbijskich Los Llanos z zawodu architekt, a w Polsce lektor języka hiszpańskiego. Pasjonatka podróży, w których najważniejsze są dla niej spotkania z ludźmi i odkrywanie różnic między kulturami. Zaraża optymizmem i miłością do rodzinnej Kolumbii. Uczestniczyła w wyprawach żeglarskich QNT Northwest Passage i Cape Horn Antarctica wyróżnionych Kolosem 2007 i National Geographic Traveller. Wspólnie z Dominikiem organizuje wyprawy, odwiedzając żyjące pierwotnie plemiona indiańskie. Założone przez nią w Kolumbii biuro podróży organizuje autorskie wyjazdy w Kolumbii i Ameryce Południowej. W Polsce współpracuje z firmami wchodzącymi na rynek Kolumbii. Prowadzi blog, gdzie opowiada o kulturze i życiu w Kolumbii oraz szkołę języka hiszpańskiego Club de Espanol w Gliwicach i online. W Akademii Odkrywcy im.Tony Halika prowadzi wykłady dla dzieci i młodzieży.

Dominik Bac – Kapitan jachtowy, przewodnik wypraw i fotograf. Od lat podróżuje lądem i pod żaglami, czego efektem są fotografie i relacje z 6 kontynentów. Na jachcie „Stary” opłynął Amerykę Północną i Amerykę Południową, pokonując przylądek Horn i Przejście Północno-Zachodnie, co zostało wyróżnione dwukrotnie Kolosem, I Nagrodą Rejs Roku, Nagrodą im.Andrzeja Zawady, a także National Geographic Traveller. Wspólnie z Claudią prowadzą Agencję Wypraw Grupa Outdoor, organizującą wyjazdy do Ameryki Łacińskiej m.in Kolumbii, Ekwadoru, Panamy, Kostaryki, Peru oraz rejsy żeglarskie na Morzu Śródziemnym, Karaibach i rejonach polarnych. W czasie wolnym lubią docierać do żyjących zgodnie z dawnymi zwyczajami plemion Indian. Dominik jest wykładowcą Akademii Odkrywcy im.Tony Halika gdzie przybliża Świat młodym odkrywcom.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

“Mała pszczoła – Wielki problem” – sobotnie warsztaty w Nędzy

zniszczenia fontanny Previous post Poszukiwany wandal. Policja publikuje zdjęcia
paralotniarz Next post Paralotniarz „pod wpływem” spadł z dużej wysokości

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds