P.I.W.O

P.I.W.O, czyli dyskusja w mieście o mieście.

P.I.W.O: Idea dyskutowania o mieście.

Akronim P.I.W.O można rozwinąć na kilka sposobów. Gdy wpisałem go do przeglądarki internetowej większość odniesień ukierunkowanych była na alkohol. Nie jest to zły kierunek, ale o tym napiszę trochę później.

P.I.W.O to określenie wyraźne zapożyczone z inicjatywy, którą zapoczątkowali studenci Politechniki Wrocławskiej. Skrótowiec ten był dla nich potężnym indeksowym wyświetlaczem okiennym, o którym zresztą warto poczytać trochę więcej. W naszej rybnickiej rzeczywistości akronim stał się panelem interaktywnej wymiany opinii, czyli przestrzenią do dyskusji, wymiany opinii, a nawet spierania się o własne wizje miasta w którym żyjemy.

Wspólnym mianownikiem wszystkich spotkań jest i był Rybnik. P.I.W.O bowiem to przestrzeń do dyskutowania o mieście, o jego problemach, wizjach rozwoju, ale również o tym, czym miasto to może się pochwalić. Idea spotkań dyskusyjnych zapoczątkowana została przez Forum Obywateli Rybnika – rybnicki ruch miejski – panel stał się zatem przestrzenią do wymiany opinii o największym mieście subregionu zachodniego. Nieprzypadkowe jest też skojarzenie – o którym wspomniałem na początku – z napojami alkoholowymi. Miejscem dyskusji, od 2018 roku, jest bowiem kawiarnia – i przy okazji rybnicki browar kraftowy – Brewera Beer and Cafe.

P.I.W.O, czyli Panel Interaktywnej Wymiany Opinii 

Panel Interaktywnej Wymiany Opinii to wydarzenie cykliczne, realizowane z reguły raz w miesiącu. W marcu 2020 roku odbyć miało się już 16. spotkanie. Ze względu jednak na sytuację epidemiczną – o której również piszemy na lokalsi.net –  spotkanie zostało odwołane. Z jednej strony dobrze, bo nie czas na tego typu spotkania. Z drugiej strony, to dobra okazja do odświeżenia sobie – do czego zachęcam – naszych wcześniejszych piwnych tematów.

O czym do tej pory dyskutowaliśmy w ramach paneli? Jednym z poruszanych tematów był sposób funkcjonowania w Rybniku rad dzielnic. Rozmowa toczyła się wokół sposobów finansowania rad, konstrukcji ich statutów czy wizji zmian, które należałoby wprowadzić. Warto odświeżyć sobie to spotkanie, bo pojawiały się na nim konkretne rozwiązania. Innym razem Forum Obywateli Rybnika zaprosiło do dyskusji o skwerach, parkach i zieleńcach, łącząc w dyskusji obrońców i przeciwników zielonej części miasta. Kolejne poruszane tematy to m.in.: czas wolny w Rybiku, a także Unia Europejska i jej przełożenie na funkcjonowanie miasta. Rozmawialiśmy również o znaczeniu lokalnych mediów. Był i szczupok w zalewie – czyli rozmowa o komiksie „Szczybny szczupok, abo zapomniano historyjo Rybnika”. W tym miejscu warto dodać, że komiks o którym rozmawialiśmy ukazał się w 2019 roku, a jego autorami są: Krzysztof Oleś i Konrad Gontarczyk, reprezentujący FOR.

P.I.W.O: Gospodarka odpadami w Rybniku

Odwołane 16. P.I.W.O miało być poświęcone tematowi gospodarki odpadami. Chcieliśmy zaprosić mieszkańców miasta do dyskusji o ekologii i śmieciach. O przełożeniu tych dwóch kwestii na problem smogu w mieście. O podwyżce cen za wywóz odpadów czy zmianach w harmonogramach ich odbiorów. Każde z tych zagadnień, to temat na osobne spotkanie. Temat o którym można długo dyskutować. Tym bardziej liczę, że do tematu tego przyjdzie nam jeszcze w piwnej atmosferze i licznym towarzystwie wrócić!

Na koniec ważna kwestia: o odpadach można dyskutować razem z Forum Obywateli Rybnika, ale można – a nawet trzeba – również z rybnickimi włodarzami. Do wtorku trwają konsultacje ważnych dla mieszkańców uchwał. Pod konsultacje poddana została bowiem m.in. uchwała w sprawie zmiany uchwały w sprawie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ważny temat to również harmonogramy odbiorów i uchwała w sprawie Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Rybnika. Zachęcam do – w ramach rozgrzewki przed kolejnym Panelem Interaktywnej Wymiany Opinii – wysłania własnych sugestii do Urzędu Miasta Rybnika! 

Miejsca parkingowe Previous post W Rybniku parkingi za darmo
Dezynfekcja przystanków Next post Wodzisławski magistrat walczy z koronawirusem