Egzamin maturalny z polskiego. Czy zostanie unieważniony?
Wczoraj odbył się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Mogło dojść do przecieku zadań egzaminacyjnych.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Egzamin maturalny z języka polskiego
Do matury z języka polskiego podeszło około 272 tysiące tegorocznych absolwentów liceów i techników. By ją zdać trzeba uzyskać minimum 30 procent punktów. Maturzystów czeka jeszcze test przynajmniej z języka obcego i matematyki, a każdy maturzysta musi też podejść do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.
Egzamin trwał 170 minut, jednak można było wyjść przed czasem. W tym roku uczniowie mieli do wyboru dwa tematy – jeden dotyczył „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, drugi analizy wiersza Anny Kamieńskiej.
Natomiast po południu o godz. 14:00 odbyła się matura rozszerzona. Przystąpiło do niej ok. 60,5 tysiąca absolwentów. Jak podaje tvn 24 – najczęściej wybieranym przedmiotem rozszerzonym w tym roku jest język angielski – wybrało go około 163 tysięcy tegorocznych maturzystów. Na kolejnych miejscach znalazły się: geografia – około 72,4 tysiąca zdających, matematyka – około 65,9 tysiąca zdających i właśnie język polski. Dalej są: biologia – około 46,8 tysiąca osób, chemia – około 25,6 tysiąca , fizyka – około 21,6 tysiąca, historia – około 20,4 tysiąca, wiedza o społeczeństwie – około 16,6 tysiąca, informatyka – około 9,2 tysiąca, język niemiecki – około 6,4 tysiąca osób.
Czy doszło do przecieku zadań egzaminacyjnych?
Z kolei Radio Zet informuje, że mogło dojść do przecieku zadań egzaminacyjnych przed poniedziałkowym testem z języka polskiego. W sprawie wypowiedziało się już Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Jak powiedział dla Radia Zet minister edukacji, Dariusz Piontkowski:
Sprawę ewentualnego wycieku tematów maturalnych z języka polskiego przekazaliśmy policji. Jeżeli dojdzie do unieważnienia egzaminu, to tylko w tych miejscach, gdzie uczniowie mieli wcześniej dostęp do tematów
Profil Emocje w sieci zasugerował na Twitterze, że z danych Google Trends wynika, że w sieci wyszukiwano dokładny temat tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: „Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Wesela”. Działo się tak w województwie podlaskim.
Szef MEN oświadczył, że na razie nie wiadomo, czy faktycznie doszło do wycieku tematów:
Przekazaliśmy sprawę policji, żeby sprawdziła, czy ten trop to tylko dywagacje w Internecie czy rzeczywiście próba przemycenia tego, co było w arkuszach
Nie będzie unieważnienia egzaminu w całej Polsce:
Jeżeli w ogóle, to miejscowo, w tych miejscach, gdzie mogła być jakaś grupa maturzystów, która mogła mieć wcześniej dostęp do tematów
Dziś odbędą się między innymi egzaminy z matematyki. Życzymy powodzenia wszystkim zdającym!
Zobacz także: Nowa rzeczywistość maturzysty.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?