Zespół Dwona

Dziś dzień kolorowych skarpetek

To już dziś! Można bez obciachu, bez zastanowienia założyć dwie a nawet trzy różne skarpetki! Dziś Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa czyli dzień kolorowych skarpetek. Rusza także kampania społeczna.

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Organizatorzy zachęcają by udostępnić zdjęcie swoich skarpetek nie do pary 21 marca na Facebooku lub Instagramie z hasztagiem #zespolkolorowychskarpetek, a dołączysz do grona najbardziej uśmiechniętego zespołu w Polsce!

Co to jest zespół Downa?

Jak podaje serwis Medonet Zespół Downa jest trisomią 21. pary chromosomów. Oznacza to, że przy 21. parze jest dodatkowy, trzeci chromosom lub jego fragment.

Zespół Downa jest dość częstą chorobą genetyczną występuje z częstotliwością wahająca się od 1:800 do 1:1000 żywych urodzeń.

Do tej pory nie udało się określić żadnych czynników fizycznych wpływających na zwiększenie ryzyka wystąpienia zespołu Downa. Wykryto natomiast korelację między wiekiem matki a prawdopodobieństwem urodzenia dziecka z trisomią 21. pary. Warto wspomnieć, że u kobiet po 30. roku życia ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa jest niemal dwukrotnie większe niż u kobiet mających 20 lat. 

Nie bój się myśleć inaczej

Od dziś rusza również kampania uświadamiająca, że osoby dotknięte zespołem Downa mają takie same potrzeby i prawo życia w społeczęństwie.

Kampanię wymyśliła i organizuje Kaja Bielawska, której siostra Monika cierpi na zespół Downa. Obie panie były niejednokrotnie świadkiem negatywnego postrzegania osób z Downem i zachowań głęboko je raniących. To stało się impulsem do zainicjowania ogólnopolskiej akcji  #ZespolKolorowychSkarpetek.

Główną osią działań jest spot obalający stereotypy związane z zespołem Downa. Do akcji zaproszono 8 osób z trisomią 21, które podzieliły się swoimi doświadczeniami. Opowiedziały, co dla nich znaczy zespół Downa, jakie mają pasje i marzenia.

Zachęcamy Was zatem do wrzucenia fotek jak świętujecie Dzień kolorowych skarpetek pod postem na naszym FB.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Premier wprowadza stan pandemii Previous post Rząd wprowadza stan epidemii
Czernica szyje maseczki Next post Czernica szyje maseczki dla szpitali! Możesz im pomóc