100 dni solidarności

Dzieci nie wrócą szybko do szkół – 100 dni solidarności

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił wczoraj kompleksowy plan działania na nadchodzący czas, nazywając go „100 dni solidarności w walce z COVID-19”. Co on oznacza?

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Jak twierdzi rząd, ostatnie radykalne obostrzenia wyhamowały epidemię. Jednak tylko dzisiaj Ministerstwo Zdrowia odnotowało 18 467 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia, a jest przecież weekend.

Jak wyraził nadzieję premier:

Wysoce prawdopodobne jest, że na końcu 100 dni solidarności, będzie dostępna szczepionka

Trzy projekty rozporządzeń

Rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).
Galerie handlowe

Przedstawiono plan działania na nadchodzące 100 dni. Jest dobra wiadomość dla galerii handlowych – otwarte zostaną sklepy i usługi w galeriach handlowych. Oczywiście, nadal wszędzie ma obowiązywać ścisły reżim sanitarny.

Ograniczona jest liczba klientów w sklepach i galeriach – max. 1 os./15m2.

Zostają także podtrzymane, budzące sporo emocji godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00.

Ferie od 4 do 17 stycznia

Największa zmiana dotyczy ferii zimowych – odbędą się w całym kraju w tym samym terminie, jednak uczniowie nie wyjadą na zimowiska. Zostanie wprowadzony zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe. Do tego czasu nauka w szkole w dalszym ciągu będzie się odbywać zdalnie.

Poszkodowani przedsiębiorcy mają dostać rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

Nadal obowiązują „stare” obostrzenia

W dalszym ciągu zostanie zawieszona działalność kultury i kin. Również ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia nadal obowiązują. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym. Należy zachować 1,5m dystansu społecznego.

Także ograniczenia w komunikacji zbiorowej (50% liczby miejsc siedzących, lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych) nadal obowiązują.

Liczba osób w kościołach wynosi max. 1 os. na 15m2. Nadal w zgromadzeniach może uczestniczyć max 5 osób. Również w imprezach domowych może uczestniczyć max 5 osób, jednak limit ten nie dotyczy domowników.

Ciągle obowiązuje zakaz organizowania wesel, targów, wydarzeń, parków rozrywki, hoteli (z wyjątkiem podróży służbowych). W dalszym ciągu zostaje zawieszona działalność gastronomii (z wyjątkiem dań na dowóz), klubów fitness, aquaparków czy siłowni. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności.

Powrót stref od 28.12.

Od 28.12 może wejść w życie etap stabilizacji – zależnie od sytuacji epidemicznej możliwy będzie stopniowy powrót do stref czerwonych, żółtych i zielonych.

Konsultacje projektów rozporządzeń

Projekty rozporządzeń rząd poddaje konsultacji. Uwagi można zgłaszać na adres [email protected]:

  • uwagi do projektu dot. tzw. etap odpowiedzialności można zgłaszać do poniedziałku 23 listopada do g. 20:00 w temacie mejla wpisując [ETAP ODPOWIEDZIALNOŚCI]
  • uwagi do projektu dot. kwarantanny narodowej – można zgłaszać do 27 listopada g. 20:00 w temacie mejla wpisując [ETAP STABILIZACJI]
  • uwagi do projektu dot. trzech nowych stref (czerwoną, żółtą i zieloną) można zgłaszać do 27 listopada g. 20:00 w temacie mejla wpisując [KWARANTANNA NARODOWA].

Źródło i zdjęcie: Kancelaria Premiera, gov.pl

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Działania antykryzysowe

smog covid Previous post Walka z COVID-19 zamiast walki ze smogiem?
krwi Next post Powiat raciborski oddał ponad 25 litrów krwi!