drożej za bilety

Drożej za bilety…

Życie jest coraz droższe, a zdrożeją także bilety za przejazdy autobusowe. Podwyżka dotknie pasażerów obsługiwanych przez Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Jak tłumaczy MZK Jastrzębie podwyżki były nie do przeskoczenia:

Tylko w tym roku ceny wzrosły o bisko 70 procent. Tak na przykład, główny wykonawca zleceń – Międzygminna Komunikacja Autobusowa (były PKM), na początku roku za litr oleju napędowego w ramach zamówienia hurtowego płacił 4,13 zł netto, natomiast obecnie cena waha się w okolicach 7 zł. Do tego dochodzą pozostałe wzrosty kosztów, z którymi boryka się zdecydowana większość przedsiębiorstw niezależnie od branży

Jak informuje MZK Jastrzębie, ceny wzrosną o ok 20%. Cena najtańszego biletu jednorazowego normalnego wzroście z 1,6 zł do 2 zł (bilet do trzech przystanków), natomiast najdroższego z 6 zł do 7 zł (powyżej 18 przystanków). Cena biletu miesięcznego wzrośnie ze 120 do 140 zł (obszar jednej gminy) i ze 136 zł do 164 zł (na terenie wszystkich 10 gmin Związku).

MZK Jastrzębie

Wpływy ze sprzedaży biletów są jednym z elementów finansowania komunikacji autobusowej i w dużej mierze niewystarczającym. Główny ciężar spoczywa na barkach gmin, które pokrywają chociażby koszty przejazdów ulgowych, czy bezpłatnych dostępnych dla określonej w regulaminie grupy pasażerów. Dlatego też kolejnym krokiem była decyzja Zgromadzenia MZK (wszystkich gmin członkowskich), które w piątek 8 kwietnia, przy jednym głosie wstrzymującym, zdecydowały o podniesieniu stawki dotacji wpłacanej do Związku przez Gminy. Wzrosła ona z 7,30 zł za zrealizowany kilometr do 7,50 zł.

tłumaczy MZK Jastrzębie

Informacja i zdjęcie: MZK Jastrzębie-Zdrój

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Previous post Ania i kapitan Piotr
Next post Macierewicz: to był zamach! Mieszkańcy regionu podzieleni w tym temacie