Dlaczego zakrętki są tak cenne?
Popularne stały się ostatnio serduszka na zakrętki z różnego rodzaju napojów. Zbiórki te wspierają różnego rodzaju cele. Dlaczego tak małe elementy są aż tak cenne? Jak sensownie pomagać poprzez zbiórkę nakrętek? Dowiecie się tego w nowym cyklu artykułów ekologicznych.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Niebieski worek z lewej to „szlachetny” plastik w postaci nakrętek. Jest on szczególnie chętnie odpłatnie odbierany przez firmy recyklingowe, gdyż HDPE-2 w tej postaci jest łatwy do identyfikacji i sortowania. Jest też łatwy do oczyszczenia, bo zwykle jest bez naklejek i etykiet. Co więcej, zwartość i masywność nakrętek sprawia, że w tej formie jest tańszy w przechowywaniu i bardziej opłacalny w transporcie, gdyż podczas transportu „przewozi się mniej powietrza”. Filetowy worek również zawiera HDPE-2, powszechnie używany do opakowań, zwłaszcza do żywności. Wiele firm zajmujących się odzyskiem przyjmuje go do recyklingu także w formie butelek, misek, tacek, pudełek, pojemników itd. W przeciwieństwie jednak do nakrętek zajmuje więcej miejsca magazynowego i jest droższy w transporcie. Zwykle zawiera też więcej zanieczyszczeń.
Warto zbierać HDPE-2 w różnych formach, zwłaszcza gdy przy okazji można komuś pomóc przekazując swą „kolekcję” nakrętek na szczytny cel. Oddając go starajmy się jednak:
- oddzielać nakrętki od pojemników
- pojemniki opróżniajmy i zgniatajmy
- przekazujmy jednorazowo duże ilości (nie marnujmy energii, powierzchni magazynowej, transportu, czasu i pracy innych)
Ze względu na stosunkowo niską wartość plastiku (0,5 – 1 zł/kg) najważniejszy jest efekt skali oraz ergonomia przechowywania i transportu. Tylko dzięki mądremu recyklingowi surowiec będzie droższy na skupie i tańszy w transporcie, a nasze działanie będzie ekonomiczne i ekologiczne.
Tekst powstał przy współpracy z https://czestochowanazielonymszlaku.pl/
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?