nakrętki dla Krzycha

Dlaczego zakrętki są tak cenne?

Popularne stały się ostatnio serduszka na zakrętki z różnego rodzaju napojów. Zbiórki te wspierają różnego rodzaju cele. Dlaczego tak małe elementy są aż tak cenne? Jak sensownie pomagać poprzez zbiórkę nakrętek? Dowiecie się tego w nowym cyklu artykułów ekologicznych.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


fot. FB Częstochowa na zielonym szlaku

Niebieski worek z lewej to „szlachetny” plastik w postaci nakrętek. Jest on szczególnie chętnie odpłatnie odbierany przez firmy recyklingowe, gdyż HDPE-2 w tej postaci jest łatwy do identyfikacji i sortowania. Jest też łatwy do oczyszczenia, bo zwykle jest bez naklejek i etykiet. Co więcej, zwartość i masywność nakrętek sprawia, że w tej formie jest tańszy w przechowywaniu i bardziej opłacalny w transporcie, gdyż podczas transportu „przewozi się mniej powietrza”. Filetowy worek również zawiera HDPE-2, powszechnie używany do opakowań, zwłaszcza do żywności. Wiele firm zajmujących się odzyskiem przyjmuje go do recyklingu także w formie butelek, misek, tacek, pudełek, pojemników itd. W przeciwieństwie jednak do nakrętek zajmuje więcej miejsca magazynowego i jest droższy w transporcie. Zwykle zawiera też więcej zanieczyszczeń.

Warto zbierać HDPE-2 w różnych formach, zwłaszcza gdy przy okazji można komuś pomóc przekazując swą „kolekcję” nakrętek na szczytny cel. Oddając go starajmy się jednak:

  • oddzielać nakrętki od pojemników
  • pojemniki opróżniajmy i zgniatajmy
  • przekazujmy jednorazowo duże ilości (nie marnujmy energii, powierzchni magazynowej, transportu, czasu i pracy innych)

Ze względu na stosunkowo niską wartość plastiku (0,5 – 1 zł/kg) najważniejszy jest efekt skali oraz ergonomia przechowywania i transportu. Tylko dzięki mądremu recyklingowi surowiec będzie droższy na skupie i tańszy w transporcie, a nasze działanie będzie ekonomiczne i ekologiczne.

Tekst powstał przy współpracy z https://czestochowanazielonymszlaku.pl/

Zapraszamy również na FB

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Zgłoś swoje źródło ciepła! Previous post Zgłoś swoje źródło ciepła!
Czwarty ranking programu „Czyste Powietrze” Next post Jak gminy wymieniają kopciuchy? Czwarty ranking programu „Czyste Powietrze”