Czy wszędzie musisz nosić maseczkę? Sprawdź!
Od wczoraj, 10 października cała Polska jest żółtą, ewentualnie czerwoną strefą. Oznacza to obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej i otwartej. Sprawdź, gdzie nie odetchniesz świeżym powietrzem.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Cała Polska, od soboty, weszła w strefę żółtą i czerwoną. Oznacza to między innymi noszenie uporczywych maseczek praktycznie wszędzie.
Gdzie nie musimy jej zakładać?
- w parku,
- na terenie zieleńca,
- w ogrodzie botanicznym,
- w ogrodzie zabytkowym,
- na terenie rodzinnego ogródka działkowego,
- na plaży,
- w samochodzie, jeśli podróżujemy sami lub z osobami, które mieszkają z nami.
Gdzie musimy założyć maseczkę?
- na ulicy,
- w sklepie,
- w autobusie,
- w samolocie,
- w samochodzie (jeśli podróżują nim osoby, które nie mieszkają razem),
- na bulwarze,
- na promenadzie,
- na cmentarzu,
- w miejscu postoju pojazdów,
- na parkingu leśnym,
- na terenie nieruchomości wspólnych (klatka schodowa, winda),
- na targowiskach,
- w obiektach usługowych,
- w zakładach pracy oraz obiektach użyteczności publicznej przeznaczone na potrzeby: administracji, wymiaru sprawiedliwości (np. sąd, prokuratura), kultury (np. kino, teatr), kultu religijnego (kościół), oświaty i szkolnictwa, opieki zdrowotnej (np. przychodnia), usług (w tym pocztowych i telekomunikacyjnych), gastronomicznych (np. restauracje, bary, puby z wyjątkiem czasu przeznaczonego na spożycie posiłku lub napoju), turystyki (np. hotel), obsługi pasażerów (np. dworce, lotniska), sportu (np. stadion).
Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia; osoby niepełnosprawne, chore umysłowo; osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (z wyjątkiem osób wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania); sprawujący kult religijny; sędziowie i trenerzy; narzeczeni podczas składania przysięgi małżeńskiej oraz osoby uprawiające sport.
Za nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa grozi mandat w wysokości 500 zł. Jego odmowa może skutkować nałożeniem kary administracyjnej przez sanepid (do 10 tys. zł).
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?