biedronka

Biedronka ukarana za nieuczciwe praktyki

115 milionów złotych – taką kwotę kary Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na właściciela sieci Biedronka, spółkę Jeronimo Martins Polska, za naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaalarmowały liczne skargi konsumentów oraz informacje z Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej, dotyczące nieprawidłowego uwidaczniania cen w sklepach sieci Biedronka. Niepokojących sygnałów napływały setki. Skargi zwracały uwagę na wyższe ceny przy kasie, niż te na sklepowych półkach lub na brak cen przy towarze.

Przykładowe skargi konsumentów (pisownia oryginalna):

Cena umieszczona na lodówce w sklepie informowała o tym, że do dnia 31.08.19 r. cena za lody Carte D’Or wynosi 10,99 PLN. Lody te były objęte promocją do tego dnia i też tego dnia dokonałem ich zakupu (…). Niestety po płatności okazało się, że na paragonie została naliczona cena w wysokości 15,99 PLN

Zachęcony gazetka oraz kartką nad produktem postanowiłem zakupić Pierś z kurczaka w promocyjnej cenie 9.99zl. Po zrobieniu zakupów udałem się do kasy za towar zapłaciłem lecz w chwili zapłaty nie zauważyłem na paragonie że piersi są w cenie regularnej czyli 16.89 za kg (…)Poprosiłem o możliwość zwrotu towaru, lecz usłyszałem że niestety nie, bo z tym towarem opuściłem sklep i pani nie przyjmie go. Więc powiedziałem że to oszustwo i tego tak nie zostawię i zgłoszę to do UOKiK, inna z pań obsługi powiedziała „i co z tego, co nam zrobią

Na palecie ze zniczami wisiała duża kartka z ceną za znicz. Przy zakupie dwóch zniczy miała być cena 7.99zł za sztukę. W kasie została naliczona inna cena 12,99 zł za sztukę. Po zwróceniu uwagi Pani kierownicze, poinformowała mnie że mogę jedynie zwrócić zakupione znicze

Postępowanie przeciwko Jeronimo Martins

Zgłoszenia konsumentów stały się impulsem do wszczęcia postępowania przeciwko Jeronimo Martins Polska, w trakcie którego prezes UOKiK zlecił kontrole Inspekcji Handlowej. Po zbadaniu skali nieprawidłowego informowania o cenach, ustalono, że praktyka trwa co najmniej od 2016 r. Wszczęcie postępowania pod koniec ubiegłego roku, przyczyniło się do podjęcia przez właścicieli Biedronki działań mających zniwelować nieprawidłowe praktyki. Prezes UOKiK będzie monitorował skutki wdrażanych zmian.

Każdy sprzedawca ma obowiązek uwidocznienia ceny towaru, a utrudnienie lub uniemożliwienie konsumentowi zapoznania się z ceną na etapie wyboru produktu, jest poważnym naruszeniem jego prawa do rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji. Tymczasem kontrole przeprowadzone w sklepach JM wykazały, że w sklepach Biedronka średnio aż 14 proc. towarów nie miało informacji o cenie.

Sprawę skomentował Prezes UOKiK Tomasz Chróstny:

Długotrwała praktyka spowodowała realne straty w portfelach konsumentów i bezpodstawne wzbogacenie się właściciela sieci ich kosztem.  Dlatego  zdecydowałem o nałożeniu na Jeronimo Martins Polska kary w wysokości 115 mln zł. Istnienie nieprawidłowości potwierdziła również sama spółka tłumacząc je błędami ludzkimi wynikającymi z dużej skali działalności. Nie wykluczamy, że tak rzeczywiście mogło być, nie usprawiedliwia to jednak w żadnym stopniu działania na niekorzyść klientów, tym bardziej, że przez długi czas przedsiębiorca – pomimo licznych nieprawidłowości wykrywanych przez Inspekcję Handlową – nie starał się systemowo rozwiązać tego problemu. Tak duży podmiot powinien dochować należytej staranności w swojej działalności, aby błędy w oznaczeniu nie dotykały osób kupujących w jego sklepach.” Zgodnie z decyzją urzędu, poza sankcją pieniężną, w sklepach Biedronka będzie musiała znaleźć się  informacja o prawach przysługujących konsumentom w przypadku różnicy w cenie na półce i w kasie: „W przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru po cenie dla niego najkorzystniejszej (art. 5 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług)

Źródło: UOKiK

Autor: Patrycja Jędrzejewska

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Piotr Kuczera Previous post Prezydent Kuczera napisał list do Ministra Zdrowia
kąpielisko Next post Ekologiczne kąpielisko w Żorach-Roju