inicjatywy Nędza

Plecenie wianków, slajdowisko o Ugandzie i warsztaty DIY – kolejne inicjatywy lokalne za nami

W ubiegły weekend odbyły się kolejne spotkania i warsztaty w ramach projektu „Przystanek kulturalny Nędza”, realizowanego przez GCK w Nędzy w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Co możemy zrobić z ziół?

2 października w Łęgu odbyły się warsztaty, pt. „Co możemy zrobić z ziół” w ramach inicjatywy „Starocie to nie śmieci”. Warsztaty prowadziła Mirela Piela. Uczestnicy, dzięki wspaniałym opowieściom prowadzącej o roślinach, ich znaczeniu i szacunku do nich, mogli rozsmakować się w bogatym świecie ziół. Wianki na głowę oraz stroiki były tworzone w atmosferze wspólnoty i dobrej energii. Był to czas uczenia się wdzięczności, za to co dają nam zioła, czas próbowania ich i wydobywania z nich tego, co nam potrzebne.

Tutaj i na krańcach świata

Tego samego dnia w Górkach Śląskich, w ramach inicjatywy „Tutaj i na krańcach świata – poznaj zwyczaje, poznaj kulturę”, odbyła się prelekcja wraz z pokazem zdjęć Łukasza Kałuży – mieszkańca Górek, podróżnika i pasjonata fotografii. Prowadzący spotkanie, w swej wciągającej opowieści, przeprowadził uczestników przez zawiłe, trudne i nieraz krwawe losy Ugandy. Pokazał codzienne życie jej mieszkańców i uroki podróżowania komunikacją miejską, by na koniec zafundować uczestnikom spotkania prawdziwą ucztę dla oczu – fotorelację z 11-dniowego trekkingu po dzikich terenach Ruwenzori, czyli Gór Księżycowych. Tam niektórzy badacze dopatrują się źródeł Nilu. Fantastyczne krajobrazy, egzotyczna flora i ekscytująca relacja z całej wyprawy, w której, oprócz Kałuży, uczestniczyły jeszcze 2 podróżniczki z Polski i 30-osobowa ekipa tragarzy, przewodników i kucharzy.

Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze

3 października w Górkach Śląskich, w ramach inicjatywy „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Górek Śląskich i Szymocic”, odbyły się rodzinne warsztaty majsterkowicza DIY. Więź z dzieckiem najlepiej buduje się poprzez wspólne działanie. Rodziny razem pracowały i tworzyły karmniki. Zapach drewna, wkręcanie gwoździ, planowanie strategii, zapoznanie się z narzędziami stolarskimi, rozmowy, śmiech i świetna zabawa – to wszystko bardzo zbliżyło rodziny oraz zacieśniło przyjaźń międzysąsiedzką. Warsztaty prowadził i czuwał nad całością i bezpieczeństwem pan Bernard Kodura.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w Nędzy w ramach Programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne”.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

złodzieje Previous post Złodzieje złapani na gorącym uczynku
Żory rozdają karmę Next post Żory rozdają karmę wolno żyjącym kotom

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds