inicjatywy Nędza

Plecenie wianków, slajdowisko o Ugandzie i warsztaty DIY – kolejne inicjatywy lokalne za nami

W ubiegły weekend odbyły się kolejne spotkania i warsztaty w ramach projektu „Przystanek kulturalny Nędza”, realizowanego przez GCK w Nędzy w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Co możemy zrobić z ziół?

2 października w Łęgu odbyły się warsztaty, pt. „Co możemy zrobić z ziół” w ramach inicjatywy „Starocie to nie śmieci”. Warsztaty prowadziła Mirela Piela. Uczestnicy, dzięki wspaniałym opowieściom prowadzącej o roślinach, ich znaczeniu i szacunku do nich, mogli rozsmakować się w bogatym świecie ziół. Wianki na głowę oraz stroiki były tworzone w atmosferze wspólnoty i dobrej energii. Był to czas uczenia się wdzięczności, za to co dają nam zioła, czas próbowania ich i wydobywania z nich tego, co nam potrzebne.

Tutaj i na krańcach świata

Tego samego dnia w Górkach Śląskich, w ramach inicjatywy „Tutaj i na krańcach świata – poznaj zwyczaje, poznaj kulturę”, odbyła się prelekcja wraz z pokazem zdjęć Łukasza Kałuży – mieszkańca Górek, podróżnika i pasjonata fotografii. Prowadzący spotkanie, w swej wciągającej opowieści, przeprowadził uczestników przez zawiłe, trudne i nieraz krwawe losy Ugandy. Pokazał codzienne życie jej mieszkańców i uroki podróżowania komunikacją miejską, by na koniec zafundować uczestnikom spotkania prawdziwą ucztę dla oczu – fotorelację z 11-dniowego trekkingu po dzikich terenach Ruwenzori, czyli Gór Księżycowych. Tam niektórzy badacze dopatrują się źródeł Nilu. Fantastyczne krajobrazy, egzotyczna flora i ekscytująca relacja z całej wyprawy, w której, oprócz Kałuży, uczestniczyły jeszcze 2 podróżniczki z Polski i 30-osobowa ekipa tragarzy, przewodników i kucharzy.

Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze

3 października w Górkach Śląskich, w ramach inicjatywy „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Górek Śląskich i Szymocic”, odbyły się rodzinne warsztaty majsterkowicza DIY. Więź z dzieckiem najlepiej buduje się poprzez wspólne działanie. Rodziny razem pracowały i tworzyły karmniki. Zapach drewna, wkręcanie gwoździ, planowanie strategii, zapoznanie się z narzędziami stolarskimi, rozmowy, śmiech i świetna zabawa – to wszystko bardzo zbliżyło rodziny oraz zacieśniło przyjaźń międzysąsiedzką. Warsztaty prowadził i czuwał nad całością i bezpieczeństwem pan Bernard Kodura.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w Nędzy w ramach Programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne”.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

złodzieje Previous post Złodzieje złapani na gorącym uczynku
Żory rozdają karmę Next post Żory rozdają karmę wolno żyjącym kotom