lasy prywatne

Lasy prywatne w Czerwionce-Leszczynach płacą „karę za produkcję tlenu”

Gmina Czerwionka – Leszczyny jest charakterystyczną gminą, w której aż około 41% stanowią lasy. W tym duża część to lasy prywatne, które w części znajdują się w Cysterskim Parku Krajobrazowym. Gmina jednak zamiast cieszyć się z tych dóbr, nakłada na nie podatki.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Lasy prywatne – trud utrzymania

Właściciele lasów prywatnych zmagają się z wieloma problemami – od administracyjnych po jeszcze bardziej uciążliwe, takie jak:

  • wyrzucanie śmieci do lasu,
  • wjazd samochodów oraz quadów na tereny leśne (szczególnie w okresie grzybobrania),
  • osoby zbierające grzyby nie uważają i niszczą w czasie grzybobrania młode drzewka.

Niestety, gdy w lesie znajdą się śmieci (a zdarzają się sytuacje ,że ktoś potrafi wywieźć do lasu 2 przyczepy gruzu, lub opon), właściciel musi po takich osobach sprzątać na swój koszt.

W rozmowach z innymi właścicielami lasów prywatnych coraz częściej krąży temat postawienia znaków ” Las prywatny – wstęp wzbroniony”, ponieważ nie dość, że trzeba sprzątać po ludziach, to jeszcze trzeba zapłacić podatek.

Kara za produkcję tlenu

Oliwy do ognia dodaje podatek od lasów prywatnych, który dobija właścicieli, którzy w czasach walki ze smogiem, płacą ” karę za produkcję tlenu”. Władze Gminy Czerwionki- Leszczyn, pomimo wysyłanych pism w sprawie obniżenia podatku oraz zmieniania kryteriów odnośnie zwolnień z podatku, informuje, iż:

(…) Pana pismo zostało przedstawione na komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, w dniu 24.02.2021 r. Komisja nie zajęła stanowiska w niniejszym temacie, tym samym Rada Miejska nie zajmie się projektem uchwały w sprawie zwolnień od podatku leśnego oraz obniżenia średniej ceny sprzedaży drewna

Pismo zostało podpisane przez Przewodniczącego Rady Miejskiej – Bernarda Strzodę. Nadmienię, iż zgodnie z ustawą o podatku leśnym Rada Miejska posiada taką możliwość.

Gmina potrafi się jedynie chwalić na swojej stronie internetowej:

Celem ochrony wartości przyrodniczych i kulturowych w południowo-zachodniej części dawnego województwa katowickiego utworzono w listopadzie 1993 r. Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Park obejmuje powierzchnię 443,5 km2, rozciągając się od okolic Woszczyc aż po Kuźnię Raciborską. W Czerwionce-Leszczynach obejmuje on zachodnie i południowe części tej jednostki administracyjnej wraz ze wspomnianymi wartościowymi zespołami leśnymi

Jednak nie potrafi podjąć żadnych kroków, aby wspomóc właścicieli lasów.

Autor: Zatroskany Obywatel

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Zapytaliśmy radnych co zrobili, by uniknąć podwyżek za śmieci

ściany kamienicy Previous post Zawaliła się ściana kamienicy w Rybniku
szkoły muzycznej Next post Zapisz się do żorskiej szkoły muzycznej. Trwa rekrutacja

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds