lasy prywatne

Lasy prywatne w Czerwionce-Leszczynach płacą „karę za produkcję tlenu”

Gmina Czerwionka – Leszczyny jest charakterystyczną gminą, w której aż około 41% stanowią lasy. W tym duża część to lasy prywatne, które w części znajdują się w Cysterskim Parku Krajobrazowym. Gmina jednak zamiast cieszyć się z tych dóbr, nakłada na nie podatki.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Lasy prywatne – trud utrzymania

Właściciele lasów prywatnych zmagają się z wieloma problemami – od administracyjnych po jeszcze bardziej uciążliwe, takie jak:

  • wyrzucanie śmieci do lasu,
  • wjazd samochodów oraz quadów na tereny leśne (szczególnie w okresie grzybobrania),
  • osoby zbierające grzyby nie uważają i niszczą w czasie grzybobrania młode drzewka.

Niestety, gdy w lesie znajdą się śmieci (a zdarzają się sytuacje ,że ktoś potrafi wywieźć do lasu 2 przyczepy gruzu, lub opon), właściciel musi po takich osobach sprzątać na swój koszt.

W rozmowach z innymi właścicielami lasów prywatnych coraz częściej krąży temat postawienia znaków ” Las prywatny – wstęp wzbroniony”, ponieważ nie dość, że trzeba sprzątać po ludziach, to jeszcze trzeba zapłacić podatek.

Kara za produkcję tlenu

Oliwy do ognia dodaje podatek od lasów prywatnych, który dobija właścicieli, którzy w czasach walki ze smogiem, płacą ” karę za produkcję tlenu”. Władze Gminy Czerwionki- Leszczyn, pomimo wysyłanych pism w sprawie obniżenia podatku oraz zmieniania kryteriów odnośnie zwolnień z podatku, informuje, iż:

(…) Pana pismo zostało przedstawione na komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, w dniu 24.02.2021 r. Komisja nie zajęła stanowiska w niniejszym temacie, tym samym Rada Miejska nie zajmie się projektem uchwały w sprawie zwolnień od podatku leśnego oraz obniżenia średniej ceny sprzedaży drewna

Pismo zostało podpisane przez Przewodniczącego Rady Miejskiej – Bernarda Strzodę. Nadmienię, iż zgodnie z ustawą o podatku leśnym Rada Miejska posiada taką możliwość.

Gmina potrafi się jedynie chwalić na swojej stronie internetowej:

Celem ochrony wartości przyrodniczych i kulturowych w południowo-zachodniej części dawnego województwa katowickiego utworzono w listopadzie 1993 r. Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Park obejmuje powierzchnię 443,5 km2, rozciągając się od okolic Woszczyc aż po Kuźnię Raciborską. W Czerwionce-Leszczynach obejmuje on zachodnie i południowe części tej jednostki administracyjnej wraz ze wspomnianymi wartościowymi zespołami leśnymi

Jednak nie potrafi podjąć żadnych kroków, aby wspomóc właścicieli lasów.

Autor: Zatroskany Obywatel

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Zapytaliśmy radnych co zrobili, by uniknąć podwyżek za śmieci

ściany kamienicy Previous post Zawaliła się ściana kamienicy w Rybniku
szkoły muzycznej Next post Zapisz się do żorskiej szkoły muzycznej. Trwa rekrutacja