Kopalnie w czasie epidemii
Ograniczenia w przemieszczaniu się, sklepy z ograniczeniami, zakazy wejść do parków i lasów. Wymogi dla pracodawców, których przedsiębiorstwa nie pracują zdalnie. A jak zatem radzą sobie kopalnie w czasie epidemii?
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Pierwsze zakażenia na kopalni
5 kwietnia rzecznicy KWK potwierdzili zakażenie CoViD-19 u pierwszego w Polsce górnika, pracownika KWK Marcel. Mężczyzna ostatni raz pracował 31.03, w stanie dobrym przebywa na oddziale zakaźnym raciborskiego szpitala. Jego 20 kolegów ze zmiany oraz 2 pielęgniarki świadczące usługi na rzecz kopalni przebywają obecnie na kwarantannie.
Oddział szybowy „Marcela” przeszedł dezynfekcję i pracuje normalnie, kopalnia informuje, że w wydobyciu nie wystąpiły przerwy.
W ubiegły czwartek dwie brygady górników z bytomskiej kopalni Bobrek zostały prewencyjnie wycofane z rejonu prowadzonych prac, gdy okazało się, że w kręgu znajomych jednego z pracowników może być osoba zarażona koronawirusem. Również ta kopalnia pracuje normalnie. 30 osób wysłano na urlopy – będą mogli wrócić do pracy, jeżeli okaże się, że osoba oczekująca obecnie na wynik testu nie jest zakażona koronawirusem.
Informacja o zakażeniu kolegi szybko obiegła brać górniczą ze wszystkich kopalni na Śląsku. Pojawił się strach, bo pracować trzeba. Kopalnia jest jak niezbędna fabryka, nie można jej zamknąć na kilka tygodni czy miesięcy żeby przeczekać. Dłuższy przestój kopalni oznacza jej nierentowność i zamknięcie – ludzie tracą pracę, przemysł i indywidualni odbiorcy tracą węgiel.
Środki prewencyjne w PGG
Od poniedziałku, 23.03 na wszystkich kopalniach PGG obowiązuje trójzmianowy system pracy w wymiarze sześciogodzinny. Dodatkowe dwie godziny przeznaczone są na dezynfekcję wszystkich pomieszczeń. Wyjątek to stanowiska pracy wymagające ciągłej obsługi i obecności w zakładzie w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego (np. zastępy ratownicze obsługa głównych pompowni, rozdzielni, szybów) oraz w sytuacji, kiedy trzeba usunąć zagrożenia.
Władze kopalni zdecydowały o podjęciu środków ostrożności. Zredukowano liczbę pracowników biurowych, część pracuje zdalnie z domu. Wprowadzono działanie sztabów kryzysowych odpowiedzialnych za przestrzeganie procedur bezpieczeństwa.
Kłopotliwy pomiar temperatury
Na wejściu każdemu pracownikowi mierzona jest temperatura, jednak sprawiało to wiele trudności. „Tworzyły się długie kolejki. Ludzie wchodzili z zimnego dworu do budynku, a termometry wariowały. Nie mogły mierzyć temperatury. Konieczne były powtórne pomiary. Tworzyły się kolejki na bramie, co raczej nie sprzyjało minimalizowaniu ryzyka związanego z koronawirusem” – mówi jeden z pracowników. Wprowadzono kamery na podczerwień które zdalnie z odległości 2 m mierzą temperaturę ludzkiego ciała.
Ma całym obiekcie obowiązuje nakaz noszenie maseczek ochronnych. Zredukowano liczbę górników przewożonych „szolami”, minimum raz na każdą zmianę dezynfekowane są wszystkie pomieszczenia, szatnie, prysznice. Wyznaczono pomieszczenia na izolatki. Zwiększono liczbę punktów z dozownikami środków dezynfekcyjnych.
Polska Grupa Górnicza zatrudnia 41 tys. osób. Na portalu pracownika PGG, do którego dostęp ma cała załoga firmy, umieszczono też szczegółowe informacje dotyczące profilaktyki przeciwwirusowej, dodatkowo rozwieszono plakatu we wszystkich kopalniach członkowskich PGG.
Jak mówi rzecznik PGG, Tomasz Głogowski „Nie wykluczamy wprowadzenia kolejnych środków ostrożności. Na bieżąco dostosowujemy się do sytuacji. Wsłuchujemy się też w głosy pracowników konkretnych zakładów”.
Autorka: Ewelina Misiaszek
fot. Simon Basler on Unsplash
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?