Czytając dzieciom, czyli „Z nosem w książce”

Każdy człowiek znajduje pięknym co innego, wszak świat bez piękna byłby niczym, jakkolwiek subiektywne ono jest. Tym, co mnie zachwyca jest dziecięca prostolinijność, bezpośredniość i odwaga w poznawaniu rzeczywistości. Zatem nie powinno wydać się dziwnym, iż realizując projekt społeczny, dedykowałam go dzieciom. Chciałam zaszczepić w nich pasję czytania, pokazując jak wiele radości może ta czynność dawać.

Projekt „Z nosem w książce” podzielony był na dwa etapy. Pierwszy z nich rozpoczął się happeningiem na Skateparku w Czerwionce-Leszczynach, który miał miejsce 7 lipca 2019 roku. Głównym punktem wydarzenia było głośne czytanie bajek przez miejscowego księdza oraz wolontariuszki przebrane za Pszczółkę Maję i wróżkę.

Innymi atrakcjami było puszczanie baniek mydlanych, animacje do muzyki ze znanych filmów animowanych oraz rzucanie balonami z wodą do celu. Nie obyło się też bez malowania twarzy i kolorowych przekąsek. Happening miał przedstawić zamysł projektu, a także zachęcić dzieci i rodziców do wzięcia udziału w inicjatywie oraz wspólnego czytania.

To wydarzenie poprzedziło cykl czterech spotkań w Bibliotece Publicznej w Czerwionce-Leszczynach, które odbyły się w okresie wakacyjnym. Wolontariusze w strojach postaci bajkowych czytało krótkie opowiadania, które były inspiracją do stworzenia prac plastycznych.

Ten sam schemat zajęć był wykorzystywany w drugim etapie projektu, tj. spotkaniach w wybranych przedszkolach gminy Czerwionka-Leszczyny, które przypadły na okres wrzesień-grudzień 2019 roku.

Placówkami włączonymi do inicjatywy były: Przedszkole nr 6 w Czerwionce-Leszczynach, Przedszkole nr 1 w Czerwionce-Leszczynach oraz Publiczne Przedszkole w Stanowicach. Po zakończeniu każdego etapu dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki i dyplomy z logo projektu.

Być może myślenie, jakoby projekt własnego autorstwa miał rozwijać swych adresatów, jest idealistyczne. Szczególnie biorąc pod uwagę, że owoce takiego przedsięwzięcia nie są ani zauważalne gołym okiem, ani natychmiastowe, a już na pewno nie są znane inicjatorowi. Mimo to, jeżeli dzięki uczestnictwu w projekcie „Z nosem w książce” chociaż jedno dziecko samodzielnie sięgnie po książkę lub poprosi rodzica o wspólne czytanie, na pewno mogę to nazwać sukcesem i pięknem, któremu choć w małej części pomogłam zaistnieć.

Projekt „Podziel się książką” jest dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie”. Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie – Funduszu Lokalnego Ramża, a także z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny.

Paulina Musiolik

Previous post WOŚP: Wiemy ile zebrała Czerwionka-Leszczyny
Next post Andrzej Wereszczak wygrywa w Atenach i bije rekord Polski