Austria, Niemcy i Szwajcaria czy tu nie ma pandemii?

Austria, Niemcy i Szwajcaria – tu nie ma pandemii?

Z relacji jednego z naszych czytelników wynika, że życie w niektórych krajach w dobie Covid-19 niewiele różni się od życia przed pandemią. Austria, Niemcy i Szwajcaria – tu nie ma pandemii?

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Ostatnio pisaliśmy o sytuacji osób zarażonych Covid-19 w Rybniku. Opisywaliśmy dramatyczny wpis pani Anny, która jest jedną z wielu osób potraktowanych opieszale przez Rybnicki sanepid. Dzisiaj przyjrzymy się sytuacji w innych krajach, a także na granicach niektórych europejskich państw.

Niemcy, Austria i Szwajcaria

Nasz czytelnik przejechał trasę Polska-Niemcy-Austria-Szwajcaria-Włochy dnia 18 maja. Jak relacjonuje, przejazd z Polski do Niemiec odbywa się tak jak wcześniej. Przy wyjeździe z Polski w Gorlicach nie ma żadnych kontroli. Jednak po stronie Polskiej widać już strażników granicznych. Przejazd przez Niemcy nie był w żaden sposób problematyczny. Trzeba oczywiście zaznajomić się z obowiązującymi prawami. W niektórych państwach można być nie dłużej niż wyznaczoną ilość godzin. W większości można tylko przejechać przez kraj, nie można się zatrzymywać nawet żeby zatankować. Zasady te zmieniają się dosyć często ze względu na panującą pandemię, więc jeśli ktoś musi wrócić do swojego kraju lub odbyć podróż z ważnych powodów, powinien przed wyjazdem zaznajomić się z nowymi regułami podróżowania w krajach przez które będzie przejeżdżał.

Rzecz, która zdecydowanie zdziwiła naszego czytelnika to fakt, że w Austrii, Szwajcarii i Niemczech ludzie zachowują się tak, jakby pandemii wcale nie było. Życie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii w dobie Covid-19 niewiele różni się od życia przed epidemią. Po ulicach chodzą grupy ludzi, wszyscy bez masek. Parki, skwery i bulwary są pełne. W restauracjach i barach jest głośno, wszystko tętni życiem. Gdzieniegdzie można zobaczyć ludzi w maskach, jest to jednak widok nieczęsty.

Jedyna kontrola, którą nasz czytelnik napotkał na swojej drodze odbyła się w Szwajcarii. Czytelnik musiał wypełnić dokument, który zaznacza, że na terytorium Szwajcarii nie będzie przebywał dłużej niż 24 godziny, a także że nie będzie musiał się zatrzymać na terytorium kraju by zatankować. Sprawdzono także dokumenty osobiste i można było jechać dalej.

A co z Czechami?

W Czechach sytuacja wygląda trochę inaczej. Żeby wjechać na terytorium Czech trzeba uzyskać dokumenty z ambasady, które pozwalają na przejazd przez terytorium Czech. Nasz czytelnik, który wracał do Włoch, chciał te dokumenty uzyskać, ale dzwoniąc do włoskiej ambasady w Czechach nie był w stanie uzyskać żadnej pomocy. Telefonu nie odbierał nikt, bez względu na to o której godzinie dzwoniono.

Włochy nadal zamknięte

Chociaż od 18 maja Włosi weszli w nową fazę obostrzeń, niewiele się zmieniło jeśli chodzi o przejazdy graniczne. Nadal na terytorium Włoch mają wstęp tylko osoby, które mieszkają w tym kraju. Na granicy trzeba wypełnić dokumenty i pokazać prawo jazdy oraz dokument tożsamości. Cała procedura trwa od 20 minut w górę, w zależności od tego jaki jest ruch na przejściu granicznym. Nadal obowiązuje zakaz przemieszczania się pomiędzy regionami. Można natomiast wyjść z domu bez certyfikatu, który wcześniej był dokumentem obligatoryjnym. Certyfikat musiał mieć każdy, kto chciał wyjść z domu. A można było wyjść tylko do pracy i do sklepu. W tym ciężkim czasie wiele firm zamknęło działalność na dwa miesiące. Niektórzy ludzie stracili pracę i nie mają za co żyć. Upadło wiele restauracji i barów.

Czy Włochy będą znów rajem dla turystów?

W teorii Włochy mają wejść w następną fazę 3 czerwca i otworzyć swoje granice dla wszystkich mieszkańców strefy Schengen. Będzie można wtedy bez problemu wjechać do Włoch i poruszać się po tym kraju. Ponadto zostanie zniesiona dwutygodniowa kwarantanna dla wszystkich, którzy przyjadą do Włoch. Ciężko stwierdzić jak będzie wyglądać sezon letni 2020 we Włoszech, ale dla wielu Włochów to właśnie turyści są kołem napędowym w biznesie. Turystyka jest jednym z najszybciej rozwijających się i najbardziej rentownych sektorów przemysłowych we Włoszech, którego szacunkowy przychód wynosi 189,1 miliarda euro.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Fot. Il Messaggero

nabór do przedszkoli Previous post Rusza nabór do przedszkoli w Rybniku
hulajnogi Next post Hulajnogi w Rybniku