Konkurs na innowacje społeczne. Możesz dostać 100 tys.
Fundacja Fundusz Współpracy i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS organizuje konkurs na najciekawsze innowacje społeczne w ramach projektu Śląska Przestrzeń Innowacji. Można otrzymać prawie 100 tys. na wdrożenie swoich rozwiązań.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Degradacja środowiska, depopulacja, brakujący personel medyczny – to problemy, z którymi zmaga się obecnie cała Polska. Najciekawsze pomysły na rozwiązanie tych problemów mają szansę na prawie 100 tysięcy złotych, by wdrożyć swoje rozwiązania.
Jak informuje Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych:
Konkurs na najciekawsze innowacje społeczne na Śląsku realizowany jest w ramach projektu Śląska Przestrzeń Innowacji przez Fundację Fundusz Współpracy i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. To 3-letnie przedsięwzięcie mające na celu zaangażowanie mieszkańców Śląska w rozwiązywanie problemów, z którymi zmagają się na co dzień i zaszczepienie w nich przekonania, że innowacje to często proste rozwiązania w zasięgu ich możliwości
Źródłem innowacji jest dostrzeżenie problemu i potrzeby zmiany
Organizatorzy wykorzystują podejście service-design, czyli projektowania usług zorientowanego na człowieka. Jak mówi Katarzyna Trzaska, koordynatorka projektu Śląska Przestrzeń Innowacji z Fundacji Fundusz Współpracy:
Lista śląskich wyzwań została zdefiniowana, mamy obecnie 34 takie wyzwania, które czekają na propozycje rozwiązań
Mogą je zgłaszać, tzw. innowatorzy, czyli zarówno osoby indywidualne, jak również grupy nieformalne czy podmioty prywatne i publiczne, które mają pomysł na innowacyjne rozwiązania w zakresie obszarów:
- depopulacja,
- rozwój białych miejsc pracy,
- rozwój zielonych miejsc pracy,
- niski wskaźnik zatrudnienia kobiet,
- niski wskaźnik zatrudnienia osób 50+,
- niwelowanie skutków społecznych ubóstwa energetycznego,
- rewitalizacja miast w wymiarze społecznym.
Konkurs ma charakter ogólnopolski, czyli pomysłodawca nie musi pochodzić ze Śląska. Jednak jak mówi Katarzyna Weideman z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku:
Powinien on jednak znać specyfikę problemów społecznych regionu lub społeczności lokalnej, do której kieruje innowację(…)
Z doświadczenia wiemy, że proces pracy nad innowacjami najlepiej sprawdza się w zespołach. Szczególnie więc zachęcamy do zgłaszania grupy składające się z co najmniej od 2 do 5 osób
W konkursie zostały utworzone dwie ścieżki, w ramach których można zgłaszać innowacje:
- „wyzwanie”, czyli 34 sprecyzowane, regionalne problemy, na które trzeba znaleźć rozwiązanie. Katalog wyzwań można znaleźć na stronie projektu, w zakładce Zostań Innowatorem.
- „temat”, czyli opcja dla osób, które mają własny pomysł na innowację spoza listy 34 wyzwań. Tu jednak konieczne jest znalezienie podmiotu zainteresowanego przetestowaniem rozwiązania.
Termin i budżet
Wybrani w konkursie innowatorzy otrzymają grant w wysokości do 45 tys. zł na opracowanie projektu usługi i kolejne 50 tys. zł na jej wdrożenie. Proces ten będzie wspierany przez opiekunów innowacji w zakresie merytorycznym i organizacyjnym. W sumie przez okres trwania projektu wsparcie otrzyma 40 innowacyjnych pomysłów. Konkurs staruje 8 lutego br. Zgłoszenia przyjmowane będą przez formularz dostępny na stronie projektu do 17 marca 2021 roku.
Źródło: Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?