Unijny certyfikat COVID
Od 1 czerwca osoby zaszczepione mogą odebrać unijny certyfikat COVID z Internetowego Konta Pacjenta. System Unii Europejskiej będzie umożliwiał państwom członkowskim wydawanie obywatelom unijnych certyfikatów COVID potwierdzających ich status i umożliwiających im podróżowanie.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Od 1 czerwca osoby zaszczepione mogą pobrać unijny certyfikat ze swego Internetowego Konta Pacjenta. Certyfikat będzie pokazywał czy dana osoba jest zaszczepiona, ma negatywny wynik testu bądź wyzdrowiała po przejściu COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jest wydawany przez władze krajowe i działa w Unii Europejskiej. Wszystkie dane zawarte są w specjalnym kodzie QR – można go pobrać i wydrukować z IKP lub przedstawić w formie cyfrowej (np. na smartfonie).
We wszystkich krajach Unii Europejskiej certyfikaty powinny być bezpłatnie dostępne 1 lipca. Certyfikat jest ważny rok. Obejmuje wszystkie 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Islandię, Norwegię i Lichtenstein.
Certyfikat nie jest obowiązkowy, ale znacznie ułatwi podróżowanie. Może na przykład zwalniać z kwarantanny po powrocie. Kraje Unii przygotują testy, by osoby niezaszczepione nie czuły się dyskryminowane. Komisja Europejska ma przeznaczyć 100 mln euro w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych na zakup testów na COVID potrzebnych do uzyskania certyfikatu.
Jakie informacje zawiera certyfikat?
- Poświadczenie szczepienia preparatem dopuszczonym do użytku w Unii Europejskiej przez Europejską Agencję Leków (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen). Do państw członkowskich będzie należała decyzja, czy zaakceptują również świadectwa szczepień wydane w innych państwach unijnych dla szczepionek zatwierdzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do użytku w nagłych wypadkach.
- Poświadczenie o wyzdrowieniu w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
- Przedstawienie wyniku testu (rodzaj i data).
Jak zdobyć certyfikat?
Osoby zaszczepione mogą go otrzymać na Internetowym Koncie Pacjenta. Jest dostępny w formie kodu QR. Osoby, które nie posiadają konta mogą o niego poprosić u lekarza.
- Zaloguj się na Twoje Internetowe Konto Pacjenta,
- Wybierz kafelek „Certyfikaty” na dole strony,
- Wybierz rodzaj certyfikatu i kliknij na „Pobierz kod QR”,
- Zapisz pdf na swoim urządzeniu lub wydrukuj, możesz też zeskanować kod.
Certyfikat będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta już od pierwszej dawki zaszczepienia. Nie oznacza to jednak, że każde państwo członkowskie będzie honorowało taki certyfikat. Jest to indywidualna decyzja państwa UE.
Ważność certyfikatu
- W przypadku szczepionki – na razie przez rok, chyba że badania potwierdzą, że odporność trwa dłużej.
- W przypadku testu – 48 h.
- W przypadku ozdrowieńców od 11 do 180 dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
Certyfikat w czasie kontroli będzie skanowany za pomocą specjalnej aplikacji – Unijny Certyfikat COVID.
Certyfikat dla dzieci
Jednak zaszczepionym rodzicom nie będzie łatwiej podróżować z dziećmi, które są za małe na szczepionkę. Certyfikat otrzyma dziecko, które:
- miało negatywny wynik testu,
- ma 16 i 17 lat, a jest zaszczepione,
- wyzdrowiało po COVID-19.
Zaświadczenie o szczepieniu w języku polskim i angielskim nadal będzie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Może się przydać np. osobom podróżującym poza kraje UE.
Źródło: gov.pl
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?