Zakończenie Programu BLASK2

Zakończenie Programu BLASK 2 – odbyła się konferencja

17 marca o godz. 16:00 w Zabytkowej Kopalni IGNACY odbyła się konferencja podsumowująca projekt Program BLASK 2, której temat brzmiał: „Liderzy lokalni w czasach kryzysu”. Tym samym projekt Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, pt.: „Powiatowa Szkoła Lokalnych Liderów” dobiegł końca.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


W piątek na Kopalni Ignacy odbyło się zakończenie Powiatowej Szkoły Lokalnych Liderów. Jest to projekt Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, który koordynowali: Marcin Stempniak (koordynator projektu), Michał Toman (specjalista do spraw rozwoju liderów lokalnych) i Wioleta Grzybek (promocja i upowszechnianie).

Konferencja „Liderzy lokalni w czasach kryzysu”

Konferencja zaczęła się od debaty „Liderzy lokalni w czasach kryzysu”. Prezes Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy – Marcin Stempniak przywitał wszystkich gości i poprowadził debatę, w której wypowiadali się: Marek Krząkała, Piotr Masłowski, Hanna Kustra i Tomasz Włodarski. Wśród gości miała także być Alina Kucharzewska, jednak obowiązki służbowe jej to uniemożliwiły.

Podczas debaty zostały poruszone ważne tematy, takie jak: utrudniona praca liderek (kobiet), bycie inspiracją dla innych – co dla niektórych może być odbierane jako „parcie na szkło”, kryzys po wojnie i pandemii, „wojna polityczna”, degradacja planety, a nawet to czy liderzy są potrzebni w czasach kryzysu.

Od roku prowadzimy punkt pomocy humanitarnej dla Ukrainy, wcześniej działaliśmy na granicy polsko-białoruskiej (…) to też nam pokazało, jak wiele problemów mają ludzie – nie tylko Ci z Ukrainy, ale także z Rybnika i okolic, więc to jest dużo rzeczy do zrobienia. Małymi krokami możemy dążyć do celu, możemy zmieniać otoczenie (…) żeby było lepsze, wspierać mieszkańców, możliwość kontaktowania się z miastem, realizować projekty, wspierać w tych projektach i wspólnie pracować na to żeby było lepiej (…) Ja nie jestem liderką, ja jestem po prostu aktywistką, która nigdy nie była obojętna na to, co się wokół mnie dzieje

mówiła Hanna Kustra, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet, działaczka
społeczna, koordynatorka pomocy dla uchodźców z Ukrainy;

Ciekawą rzecz powiedziała tutaj Hania – ona nie jest liderką, ona jest aktywistką. Tak naprawdę liderzy nie biorą się sami z siebie, liderzy to są osoby, które dostrzegają problemy, które chcą coś z nimi zrobić. Takim przykładem jest teraz Rybnicka Rada Kobiet, która na potrzeby chwili – czyli wojny w Ukrainie odpowiedziała natychmiast, bo Ci liderzy, których my dostrzegamy i nazywamy liderami. Tak naprawdę oni sami nie czują, że są liderami – tylko oni po prostu dostrzegają te problemy i to jest taka cecha tego lidera, który dostrzega problem i chce koniecznie działać. Jeśli chce działać to potrzebnych mu jest kilka rzeczy (oprócz pomysłu) – potrzebni są ludzie (…) i potrzebne są jak zawsze środki(…) To co może pomóc, to przede wszystkim dobra współpraca z samorządem.

kontynuował Marek Krząkała – poseł na Sejm RP, tłumacz przysięgły i były nauczyciel

Na pytanie co samorząd zyskuje przy współpracy z liderami odpowiedział Piotr Masłowski:

Zawsze uczono mnie tak, że jest sektor publiczny, który działa w ramach prawa i rozwiązuje jakieś problemy , jest sektor biznesowy, który dostarcza nam usługi, płaci podatki (…) i wreszcie jest trzeci sektor – to ta grupa, która łata dziury. Wiadomo, że biznes nie odpowie na wszystkie potrzeby, bo np. nie zajmuje się mieszkalnictwem tych najuboższych, a samorząd ze względu na sztywność przepisów tym się zajmuje. Dlatego powstają organizacje pozarządowe.(…) Lider to ktoś taki, kto odpowiada na te problemy (…) My tego liderownia potrzebujemy w każdym możliwym aspekcie (…)

Zobacz – zacząłeś od tego, że Owsiak Ci powiedział, że lider nie powinien być z tyłu (…) Hania chwilę później powiedziała, że ona nie jest liderką tylko jest aktywistką. Tak sobie pomyślałem – jak my to jednak mamy głęboko w głowach, że takie wychylanie się jest nie całkiem ok, a kobiety to już szczególnie(…)

mówił Piotr Masłowski – zastępca Prezydenta Miasta Rybnika, działacz
organizacji pozarządowych, inicjator i realizator projektów społecznych

W mojej ocenie lider nie może być samozwańczy, tylko ma go społeczność wybrać, w której się na co dzień znajduje. Jeśli chodzi o biznes – jedno drugiego nie wyklucza. Partnerstwo i liderstwo – ja jestem akurat zwolennikiem łączenia tego. Kwestia konkurencji to już jest indywidualne podejście każdego przedsiębiorcy. Ja akurat nie lubię konkurować. Bardzo często jestem w stanie odpuścić na rzecz firmy konkurencyjnej (…)

Najlepiej być obiema tymi funkcjami, gdzieś cały czas mieć je wokół siebie – tak jest po prostu łatwiej(…)

mówił Tomasz Włodarski – właściciel oraz Prezes firmy EL-WLOD i DERO,
przedsiębiorca, prezes BNI INDUSTRY, fundator i darczyńca.

Całą konferencję można zobaczyć tutaj.

Po debacie odbyła się premiera filmu z projektu:

Następnie wypowiedziało się już kilku uczestników samej Powiatowej Szkoły Liderów – Magdalena Piórkowska, Szymon Korbel i Barbara Watoła. W skrócie opowiedzieli co wynieśli z Programu BLASK. Wypowiedzieli się także niektórzy goście z widowni.

Zaraz po nich głos zabrali koordynatorzy, po czym uczestnikom zostały wręczone certyfikaty i pamiątki.

Na wszystkich czekał wspaniały poczęstunek, który przygotowała Spółdzielnia Socjalna Z IKRĄ – „Bistro z Ikrą”.

Powiatowa Szkoła Lokalnych Liderów

Przypomnijmy, Powiatowa Szkoła Lokalnych Liderów to kompleksowy program przywództwa lokalnego, doskonalenia umiejętności społecznych i wzmocnienia kompetencji liderskich, związanych przede wszystkim z obszarem zarządzania zespołem, grupą osób lub organizacją. Był dedykowany liderom grup nieformalnych, organizacji pozarządowych oraz aktywistom i aktywnym społecznikom z terenu powiatu rybnickiego.
Liderzy zdobyli odpowiednie kompetencje i umiejętności, tak bardzo potrzebne do zarządzania zespołami, organizacjami i grupami nieformalnymi.

Głównym celem projektu było wsparcie w rozwoju organizacji trzeciego sektora oraz grup nieformalnych i zapobieganie wypaleniu zawodowemu poprzez rozwój, doskonalenie kompetencji społecznych i podnoszenie wiedzy ich liderów. Organizatorem i pomysłodawcą programu jest Stowarzyszenie Aktywni Społecznie ASy.

*Projekt realizowany z dotacji Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

  • Zdjęcia: Dariusz Bednorz i Wioleta Grzybek
  • Film: Artur Gliwicki, Marcin Stempniak i Wioleta Grzybek

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Darek Orłowski dołącza do Guardians Team Previous post Darek Orłowski dołącza do Guardians Team
wizyta studyjna Next post Ostatnia wizyta studyjna Powiatowej Szkoły Lokalnych Liderów