Teatr na byfyju – historia lokalna w wersji dla najmłodszych

Dziedzictwo angażuje emocje. Emocje budzi również teatr. Dlaczego zatem nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Od jakiegoś czasu kształtuje się nurt popularyzujący historię lokalną. Wielkim zainteresowaniem cieszą się prace amatorów lub miłośników lokalnych opowieści. W Czernicy, w ramach działalności Spółdzielni Socjalnej „Horyzonty Kultury”, tworzy się wyjątkowy teatr papierowy.

Zafascynowane lokalną historią i kulturą śląską, twórczynie opowiadają najmłodszym, jak również nieco starszym o lokalnych bohaterach i historiach sprzed lat. Magii spektaklom dodaje fakt, że sceną jest stary, śląski byfyj. Spektakle mają zatem malutką i bardzo wrażliwą formę. To właśnie na nim ożywiają papierowe postaci lokalnych bohaterów oraz ich przeżycia. Zatrzymane w kadrach starych fotografii postaci, budynki, ulice, czy samochody, mogą znowu żyć, przemawiać, śmiać się lub krzyczeć. Tak właśnie powstał spektakl o małej Helci z paruszowskich familoków, 9-letniej sąsiadki Huty Silesia.

Spektakl jest kierowany zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tłem spektaklu są czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ale narrację prowadzi dziecko. Helcia opowiada o tym, jak się żyje w jej czasach. Dla małych widzów jest to doskonała forma nauki, zaś dla starszych ma wymiar sentymentalny. Spektakl „O chłopcu, który chciał zostać lotnikiem” opowiadał o majorze pilocie Antonim Tomiczku. Dzięki prostej formie przekazu – dzieci mogły poznać skomplikowaną historię II wojny światowej. Poznały Józefa Stalina i Adolfa Hitlera, prowadzących wojnę na poduszki. Dowiedziały się również co trzeba było zrobić, aby zostać pilotem. Wiadomo – trzeba się dużo uczyć. Warto zajmować się tym, co wydarzyło się w naszej rodzinnej miejscowości w przeszłości. Dziedzictwo lokalne powinno być tym, co angażuje, a nie hamuje. Dlatego właśnie przygotowywane są nowe spektakle, o kolejnych historiach, nowych postaciach, które znowu zawitają do szkół i przedszkoli.

Źródło: materiały prasowe, Patrycja Tomiczek

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Previous post Koszykarze MKS Wodzisław pokonali MOSM Tychy
Wirus Covid-19 Next post Członek rządu wśród zakażonych

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds