Teatr na byfyju – historia lokalna w wersji dla najmłodszych

Dziedzictwo angażuje emocje. Emocje budzi również teatr. Dlaczego zatem nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Od jakiegoś czasu kształtuje się nurt popularyzujący historię lokalną. Wielkim zainteresowaniem cieszą się prace amatorów lub miłośników lokalnych opowieści. W Czernicy, w ramach działalności Spółdzielni Socjalnej „Horyzonty Kultury”, tworzy się wyjątkowy teatr papierowy.

Zafascynowane lokalną historią i kulturą śląską, twórczynie opowiadają najmłodszym, jak również nieco starszym o lokalnych bohaterach i historiach sprzed lat. Magii spektaklom dodaje fakt, że sceną jest stary, śląski byfyj. Spektakle mają zatem malutką i bardzo wrażliwą formę. To właśnie na nim ożywiają papierowe postaci lokalnych bohaterów oraz ich przeżycia. Zatrzymane w kadrach starych fotografii postaci, budynki, ulice, czy samochody, mogą znowu żyć, przemawiać, śmiać się lub krzyczeć. Tak właśnie powstał spektakl o małej Helci z paruszowskich familoków, 9-letniej sąsiadki Huty Silesia.

Spektakl jest kierowany zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tłem spektaklu są czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ale narrację prowadzi dziecko. Helcia opowiada o tym, jak się żyje w jej czasach. Dla małych widzów jest to doskonała forma nauki, zaś dla starszych ma wymiar sentymentalny. Spektakl „O chłopcu, który chciał zostać lotnikiem” opowiadał o majorze pilocie Antonim Tomiczku. Dzięki prostej formie przekazu – dzieci mogły poznać skomplikowaną historię II wojny światowej. Poznały Józefa Stalina i Adolfa Hitlera, prowadzących wojnę na poduszki. Dowiedziały się również co trzeba było zrobić, aby zostać pilotem. Wiadomo – trzeba się dużo uczyć. Warto zajmować się tym, co wydarzyło się w naszej rodzinnej miejscowości w przeszłości. Dziedzictwo lokalne powinno być tym, co angażuje, a nie hamuje. Dlatego właśnie przygotowywane są nowe spektakle, o kolejnych historiach, nowych postaciach, które znowu zawitają do szkół i przedszkoli.

Źródło: materiały prasowe, Patrycja Tomiczek

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Previous post Koszykarze MKS Wodzisław pokonali MOSM Tychy
Wirus Covid-19 Next post Członek rządu wśród zakażonych