rankingu

Rybnik i inne miasta na szczycie niechlubnego rankingu

Na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska z 2019 r. sporządzono listę piętnastu najmocniej zasmogowanych miejscowości w Polsce. Zwycięzcy tego niechlubnego rankingu PAS to Pszczyna i Nowy Targ. Drugie miejsce zajął Rybnik. Na liście znalazły się także Godów, Wodzisław Śląski, Knurów.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


„Zwycięzcy” rankingu

PAS zaprezentowało ranking 15 miast z najbardziej rakotwórczym powietrzem w Polsce. Zwycięzcami zostały Nowy Targ i Pszczyna.

Na liście smogowych rekordzistów widać, że problem nie dotyczy tylko dużych miast. Na szczycie znajdują się także Rybnik, Godów, Wodzisław Śląski czy Knurów.

Ranking PAP

Jak informuje Polski Alarm Smogowy, ranking przedstawia miasta o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz liczby dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy. Jak tłumaczy Piotr Siergiej, rzecznik PAS:

To kolejny rok, w którym prezentujemy rankingi najmocniej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce – i jak co roku widzę te same nazwy. Wydawałoby się, że włodarze tych miast powinni być zaalarmowani sytuacją, w której mieszkańcy miejscowości oddychają
rakotwórczymi substancjami pochodzącymi z kotłów na węgiel i drewno, a poziomy zanieczyszczenia wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. W niektórych z miast widać duże zaangażowanie lokalnych władz np. Rybnika. Niestety w innych miejscowościach z listy działania samorządów w walce ze smogiem pozostawiają wiele do życzenia

W tym miejscu przypomnijmy, że Wojewoda Śląski – Jarosław Wieczorek zdecydował, iż straż miejska ma ograniczyć do niezbędnego minimum kontrole spalania odpadów w indywidualnych gospodarstwach domowych i skupić się na pomocy policji w walce z COVID19. Z jego decyzją na szczęście nie zgodził się Rybnik.

Bez zmian

Nowy Targ uzyskał identyczny wynik, jak w zeszłym roku – 1800% BAP w powietrzu. Co ciekawe, na liście rekordzistów przeważają mniejsze miejscowości i wsie. Według danych PAS – cała pierwsza piętnastka to stężenia tej rakotwórczej substancji sięgające od 700 do 1800% dopuszczalnej normy. Największą liczbę dni smogowych odnotowano w Pszczynie (106 dni), Rybniku (89 dni) oraz Nowym Targu (88 dni).

PAS podkreśla, że na listę trafiły tylko te miejscowości, w których znajdują się stacje pomiarowe Państwowego Monitoringu Środowiska. Jak się okazuje, by miejscowość została smogowym rekordzistą wystarczy zainstalować w niej stację pomiarową.

Oburzenie aktywistów

Jak nie trudno się domyślić, sprawa budzi oburzenie aktywistów alarmów smogowych. Jak mówi Aleksandra Antes-Szewczyk, aktywistka
Pszczyńskiego Alarmu Smogowego:

Zawstydzający jest fakt, że moje miasto drugi rok z rzędu plasuje się na pierwszym miejscu. Nasza pozycja w rankingu powinna dać wszystkim do myślenia – zarówno mieszkańcom jak i włodarzom. Wyniki innych miast pokazują, że można robić więcej, skuteczniej. Niestety temat smogu pojawia się tylko przy okazji corocznych rankingów, wyborów i Dnia
Czystego Powietrza. W Pszczynie problem nie jest traktowany priorytetowo, choć od jakości powietrza zależy zdrowie i życie wszystkich mieszkańców.

Dwa lata temu ruszył rządowy program „Czyste Powietrze”, jednak tempo wymiany kotłów jest bardzo wolne. Zapowiedziano wtedy likwidację 3 milionów „kopciuchów” i wydatkowanie 103 mld zł na ocieplenie domów i wymianę kotłów, rozłożonych na 10 lat. Przez ten czas złożono zaledwie 177 tysięcy wniosków i podpisano 146 tysięcy umów na dopłaty. Rząd jednak nie dokończył reformy programu. Jak mówi Andrzej Guła, lider PAS:

Skuteczna walka z zanieczyszczeniem powietrza wymaga
współpracy na linii rząd i samorząd. Rząd powinien zapewnić odpowiednie programy finansowe, a samorządy, że to wsparcie wraz z informacją o potrzebie wymiany kotłów trafi do mieszkańców

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

sadzy Previous post Pożar sadzy. Czy państwo powinno ponosić koszty zaniedbań właścicieli?
remont Bohaterów Warszawy Next post Remont wiaduktu na ulicy Pszczyńskiej